آژانس تبلیغاتی ایده راهیاب

آموزش روش های اثبات مالکیت سایت به گوگل

آموزش روش های اثبات مالکیت سایت به گوگل

ثبت وبسایت در گوگل

ثبت سایت در گوگل روشی هوشمندانه دارد که از سال‌ها قبل توسط این کمپانی صورت می گیرد. ربات‌هایی در سیستم شناساندن سایت به گوگل مشارکت دارند که به ربات‌های خزنده گوگل معروف هستند. وظیفه‌ی این ربات‌ها کنکاش در اینترنت و کشف لینک‌ها و سایت‌های جدید است. اگر لینکی از سایت شما دراینترنت وجود داشته باشد که این ربات‌ها آن را پیدا کنند و به سایت شما سر بزنند، معرفی سایت به گوگل شکل می گیرد.

اگر این سیستم به هر دلیلی کار نکرد ، گوگل سایت شما را شناسایی نکند و همیشه دور از چشم ربات‌های خزنده باقی بمانید، با چنین وضعیتی دیگر هیچ شانسی برای راه یافتن به نتایج صفحات اول در گوگل نخواهید داشت. بنابراین ضروری است که از همان ابتدا اقدام به ثبت وب سایت در گوگل کنید و این احتمال که گوگل سایت شما را پیدا نکند را به صفر برسانید.

1. کدام صفحات مهم هستند؟

حین اضافه کردن سایت به گوگل باید بدانید که نقشه سایت شما شامل تمام صفحات سایت شما نیست. فقط صفحات مهم در آن وجود دارد. از این طریق گوگل می‌تواند تشخیص دهد کدام صفحات تکراری و بی‌اهمیت هستند. و در نتیجه ایندکس کردن نسخه‌ی اشتباه یک صفحه رخ نمی‌دهد و سئو سایت شما بهبود پیدا می‌کند.

2. صفحات جدید را معرفی می‌کند

نقشه سایت به طور خودکار صفحات جدید را برای گوگل ارسال می‌کند و نیازی نیست که هر بار به شکلی به معرفی سایت به گوگل بپردازید.

3. صفحات مهم گم نخواهند شد

معرفی سایت به گوگل به سایت شما کمک می‌کند تمام صفحات سایت خود را به گوگل بشناسانید. حتی آن‌هایی که ازشان بک لینکی وجود ندارد. گوگل اکثرا نمی‌تواند با استفاده از ربات‌های خزنده‌ی خود این صفحات را ایندکس کند و آن‌ها گم می‌شوند.

4. تسریع عملیات ایندکس

گذشته از این موضوع ثبت وب سایت در گوگل توسط ربات‌های خزنده‌ی گوگل ممکن است کار بسیار وقت‌گیری باشد. ممکن است مدت‌ها از زمانی که ربات‌ها سایت شما را پیدا کرده‌اند بگذرد و هنوز در هیچ کدام از سرچ‌های گوگل نشان داده نشوید. پس با ثبت وب سایت در گوگل به صورت دستی و به وسیله‌ی خودتان این زمان را کاهش بدهید و خودتان با اقدام به شناساندن سایت به گوگل به سئوی سایتان کمک شایانی کنید.

از کجا بفهمیم سایت ما قبلاً در گوگل ثبت شده یا نه؟

این کار را می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های سرچ کردن در گوگل انجام دهید. فقط کافی است به گوگل سرچ بروید و با فرمول site:mywebsite.com دامنه‌ی سایت خودتان را در گوگل سرچ کنید.نتایجی که گوگل در مورد این سرچ به شما نمایش خواهد داد، تمام صفحات و لینک‌هایی است که به گوگل ایندکس شده‌اند و گوگل از سایت شما شناسایی کرده است. اما اگر در نتایج هیچ اثری از سایت خودتان پیدا نکردید متوجه خواهید شد که نیاز به شناساندن سایت به گوگل دارید.

نحوه شناساندن سایت به گوگل

برای معرفی سایت به گوگل 2 راه وجود دارد. شما می‌توانید با ساخت یک نقشه سایت و وارد کردن آن در سرچ کنسول برای معرفی سایت به گوگل اقدام کنید. راه دومی که برای شناساندن سایت به گوگل دارید استفاده از pinging گوگل با URL نقشه‌ سایت است. به همین سادگی سایت شما به گوگل شناسانده خواهد شد. در ادامه هر دو روش را قدم به قدم بررسی کرده‌ایم.

مرحله 1) تهیه نقشه سایت (Sitemap)

قبل از هرچیز بیایید به این نکته‌ی کوچک و پراهمیت بپردازیم که نقشه سایت را باید چگونه برای شناساندن سایت به گوگل تهیه کنیم؟

استفاده از هر دو آن‌ها نیاز به URL نقشه سایت شما دارد. اما روش یافتن نقشه سایت شما کاملا بستگی دارد به پلتفرمی که سایت‌تان براساس آن تهیه شده است.

نقشه سایت برای WordPress

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید پس نیاز به نصب یک افزونه‌ی Seo رایگان مانند  Yoast, Rank Math, یا The SEO Framework دارید. پس از نصب این افزونه‌ها بر روی سایت وردپرسی خودتان کافی است به آدرس زیر بروید:

yourwebsite.com/sitemap_index.xml

نقشه سایت برایWix, Squarespace, یا Shopify

برای پیدا کردن نقشه سایت در این پلتفرم‌ها فقط کافی‌ست به آدرس زیر دسترسی داشته باشید:

yourwebsite.com/sitemap.xml

نقشه سایت برای CMS یا دیگر پلتفرم‌ها

به احتمال زیاد یک نقشه سایت برای شما در این پلتفرم‌ها نیز وجود دارد و با سر زدن به آدرس‌های زیر می‌توانید آن‌ را بیابید:

yourwebsite.com/sitemap.xml

yourwebsite.com/sitemap_index.xml

yourwebsite.com/sitemap1.xml

اما به هر حال ممکن است باز هم موفق به یافتن نقشه سایت خود برای شناساندن سایت به گوگل نشوید. برای تلاش آخر می‌توانید مطمئن شوید که در آدرس زیر فهرست نشده باشید:

yourwebsite.com/robots.txt

مرحله 2) ثبت نقشه سایت

گام بعدی برای شناساندن سایت به گوگل این است که نقشه سایت خودتان را از طریق دو روشی که در قسمت اول مقاله آموزش ثبت سایت در گوگل توضیح دادیم برای گوگل ارسال کنید. صبر قدم بعدی شما خواهد بود. ممکن است زمان نسبتا زیادی طول بکشد تا گوگل شما را ایندکس کند.

ثبت نقشه سایت در گوگل سرچ کنسول

قبل از هرچیز نیاز است در گوگل سرچ کنسول ثبت‌نام کرده باشید. سپس می‌توانید برای شناساندن سایت به گوگل اقدام کنید. ثبت نام سایت در گوگل سرچ کنسول و کار با آن تقریبا یکی از ساده‌ترین کارهاست و هیچ نیازی به دانش فنی ندارد.

برای ثبت نام در گوگل سرچ کنسول فقط کافی‌ست به آن وارد شوید و گزینه‌ی شروع را بزنید.سپس به محیطی وارد می‌شوید که گوگل سرچ کنسول از شما می‌خواهد آدرس سایت یا اپلیکیشن‌تان را وارد کنید. برای این کار دو راه پیش روی شما وجود دارد.

با استفاده از گزینه‌ی URL prefix شما باید آدرس کامل سایت خودتان را به شکل http://YourDomain.com وارد کنید و سپس بر روی گزینه‌ی CONTINUE کلیک کنید. در این حالت فقط دامنه‌ای که برای سرچ کنسول مشخص کرده‌اید ثبت می‌شود و برای ثبت زیردامنه‌های دیگر سایت‌تان باید دوباره اقدام کنید.

مسیر دوم استفاده از گزینه‌ی Domain است. در این گزینه شما باید آدرس سایت را به شکل YourDomain.com وارد کنید. گوگل سرچ کنسول در این حالت تمام زیردامنه‌ها و پروتکل‌های سایت شما را به طور خودکار شناسایی می‌کند و دیگری نیازی به شناساندن سایت به گوگل به شکل جداگانه‌ ندارید.اما باید به گوگل سرچ کنسول اثبات کنید که مالک سایت ثبت شده هستید. روش‌های بسیار زیادی برای انجام این کار وجود دارد که می‌توانید بسته به شرایط از هرکدام استفاده کنید:

  1. دانلود فایل HTML و بارگذاری آن به روی سایت
  2. از تگ HTML استفاده کنید
  3. استفاده از تایید گوگل آنالیتیکس
  4. به کارگیری حساب Google Tag Manager
  5. استفاده گزینه Domain name provider
  6. بهره‌مند شدن از DNS record

پس از تایید مالکیت سایت، می‌توانید وارد سرچ کنسول گوگل شوید. حالا باید از بخش Sitemaps نقشه سایتی را که از سایت‌تان در بخش قبل تهیه کردید را وارد کنید و آن را برای گوگل ارسال کنید.استفاده از سرچ کنسول گوگل برای شناساندن سایت به گوگل بهترین روش است. سرچ کنسول علاوه بر امکانات بسیار زیاد برای افزایش رتبه سایت شما در گوگل، به شما در مورد خطاهای آينده‌ی نقشه سایت نیز هشدار خواهد داد و دلیل اینکه برخی صفحان ایندکس نمی‌شوند را برای شما مشخص خواهد کرد.

ثبت نقشه سایت با استفاده از pinging گوگل

با استفاده از این سرویس شما به گوگل درخواست خزیدن در نقشه سایت ارسال شده را می‌دهید. کار با این سرویس می‌تواند بسیار ساده‌تر و سریع‌تر از استفاده و ثبت نام در سرچ کنسول گوگل باشد. کافی است URL نقشه سایت خودتان که در این مقاله آموزش دادیم چگونه پیدا کنید را، در انتهای آدرس زیر جایگزین کنید:

http://www.google.com/ping?sitemap=<complete_url_of_sitemap>

پس از انجام این‌کار باید صفحه‌ی نوتیفیکیشن دریافت نقشه ساید را مانند تصویر زیر ببینید. شناساندن سایت به گوگل انجام شده است.

 

 

 

نویسنده : تیم تولید محتوای ایده راهیاب

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.

گزارش سالانه ایده راهیاب