آژانس تبلیغاتی ایده راهیاب

بازاریابی ژئوفنسینگ |Geofencing Marketing|

بازاریابی ژئوفنسینگ

اهمیت بازاریابی ژئوفنسینگ

بازاریابی ژئوفنسینگ شامل ایجاد مرزهای مجازی در اطراف یک نقطه یا منطقه است که هر زمان که شخصی با دستگاه تلفن همراه از آنجا عبور کند، ردیابی می کند. که باعث می‌شود زمانیکه یک فروشگاه محصولات و خدمات خود را تبلیغ می‌کند به دستگاه تلفن همراه آن شخص ارسال شود.گاهی اوقات از این به عنوان تبلیغات geofencing نیز یاد می شود، و این یک تکنیک جدید مهم برای هدف قرار دادن دقیق تر مشتریان احتمالی یک شرکت است. برای درک دلیل، ابتدا به نحوه عملکرد تبلیغات سنتی فکر کنید.

یک شرکت تبلیغاتی را از طریق کانال‌های رسانه‌های جمعی (مانند تلویزیون، رادیو، روزنامه‌ها، مجلات و آگهی‌ها) ارسال می‌کند که تلاش می‌کند تا حد امکان مخاطبان گسترده‌ای را جذب کند. اگرچه این یک رویکرد نسبتا تصادفی است، زیرا افرادی که به آنها دسترسی پیدا می کنند ممکن است به همان اندازه که تمایلی به محصولات یا خدمات تبلیغاتی دارند علاقه ای به آنچه شرکت ارائه می دهد نداشته باشند.

در مقابل، geofencing به بازاریابان اجازه می دهد تا مرزهای فضایی خاصی را که در آن تبلیغات آنها مستقر می شود، تعریف کنند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا افراد نزدیکی را که به دلیل نزدیکی، جمعیت‌شناسی، تمایل به برند و سایر ویژگی‌ها، بیشتر از یک کسب‌وکار خاص خرید می‌کنند، هدف قرار دهند. این بسیار موثرتر و مقرون به صرفه تر از تکیه بر تبلیغات انبوه گسترده، بسیار تصادفی و گران است.

عملکرد بازاریابی جغرافیایی 

سه راه اصلی برای ایجاد geofences وجود دارد.

راه اول : با شعاع مرکز است. این شامل مکان یابی نقطه مرکزی یک ساختمان یا ملک، و سپس محاسبه فاصله معینی دور از آن نقطه (یعنی شعاع) در هر جهت است. این یک منطقه مجاورت کلی ایجاد می کند که هر زمان که شخصی با دستگاه تلفن همراه به اندازه کافی به یک نقطه مورد علاقه نزدیک شود، تبلیغات را ارسال می کند.

راه دوم : با زمان پیاده‌روی یا رانندگی است که به نام ایزوکرون نیز شناخته می‌شود. این شامل محاسبه زمان لازم برای رسیدن به یک نقطه خاص از هر مکان دیگر با استفاده از روش های حمل و نقل موجود است. سپس یک شرکت می تواند تبلیغات را فقط برای افرادی ارسال کند که می توانند در مدت زمان مشخص به محل کسب و کار خود سفر کنند. این نوع خاصی از geofence است که امکان بازاریابی را بر اساس میزان آسانی افراد می‌تواند به یک کسب‌وکار برسند، نه اینکه چقدر نزدیک هستند (زیرا افراد اطراف ممکن است به دلیل موانع یا نبود مسیرهای حمل‌ونقل همچنان برای رسیدن به یک کسب‌وکار مشکل داشته باشند. ).

راه سوم : با ردپای ساختمان است. این روش از چند ضلعی های اندازه گیری شده برای نشان دادن مرزهای فیزیکی دقیق یک نقطه مورد نظر استفاده می کند، خواه این یک ساختمان کامل، یک پارک یا یک واحد فروشگاهی در یک مرکز خرید باشد. سپس یک کسب‌وکار می‌تواند اعلان‌ها را فقط برای افرادی ارسال کند که واقعاً پا به داخل ساختمان یا ملک گذاشته‌اند. این دقیقاً افرادی را هدف قرار می دهد که در بازدید از یک تجارت، قصد بالقوه خرید چیزی از آنها را نشان می دهند.

4 مزیت بازاریابی ژئوفنسینگ

ما قبلاً کمی در مورد اینکه چگونه تبلیغات مبتنی بر geofence با بازاریابی سنتی متفاوت است صحبت کرده ایم. اکنون بیایید به چهار مزیت خاص آن نسبت به انجام کارها به روش قدیمی نگاه کنیم.

1.  به موقع

یکی از دلایلی که تبلیغات geofencing اغلب نسبت به تبلیغات سنتی برتری دارند این است که آنها تقریباً بلافاصله در پاسخ به اقدامات مشتری بالقوه ارائه می شوند. به عنوان یک صاحب کسب و کار، لازم نیست منتظر بمانید تا کسی روزنامه یا مجله بخواند، یا در یک زمان خاص نزدیک تلویزیون یا رادیو باشد تا در معرض آگهی شما قرار بگیرد. به محض اینکه از geofence شما عبور کردند، می توانید بلافاصله بازاریابی را برای آنها شروع کنید.همچنین این زمان مناسب‌تری برای دستیابی به مشتریان است، زیرا آنها دقیقاً نزدیک جایی هستند که می‌توانند از شما خرید کنند. به عبارت دیگر، لازم نیست تا دفعه بعدی که تصمیم به خرید در منطقه نزدیک فروشگاه شما بگیرند، روی یادآوری آگهی شما حساب کنید.

 

Geofencing Marketing
Geofencing Marketing

2.هدفمند

مزیت دیگر تبلیغات با ژئوفنس این است که مناطق جغرافیایی خاصی را پوشش می دهند. این به بازاریابان اجازه می‌دهد تا آن‌ها را در مکان‌هایی مستقر کنند که انتظار دارند مشتریان احتمالی باشند. آن را با بازاریابی انبوه مقایسه کنید، که در مناطق جغرافیایی بزرگ مانند شهرها، مناطق یا کشورها به کار گرفته می شود. این باعث می شود که آن را در توانایی دسترسی به مصرف کنندگان علاقه مند بسیار تصادفی تر کند.

3.اقتصادی

این واقعیت که کمپین های بازاریابی geofence را می توان در مکان های دقیق مستقر کرد، آنها را مقرون به صرفه می کند. تبلیغات انبوه گران است زیرا برای انتشار یک پیام در یک منطقه جغرافیایی گسترده، منابع زیادی نیاز است. این، و بر این باور است که قرار گرفتن در معرض بیشتر همیشه بهتر است.با این حال، هنگام بازاریابی با geofences، فقط باید برای تبلیغات در مناطق خاصی که آنها را در آن مستقر می کنید، هزینه کنید. و اگر به درستی به کار گرفته شوند، می توانند به تمرکز بسیار بالاتری از افرادی که احتمال بیشتری برای تبدیل شدن به مشتری دارند، برسند.

4.انعطاف پذیر

از آنجایی که ژئوفنس ها می توانند به روش های مختلفی ایجاد شوند، با استراتژی بازاریابی شما نیز سازگار هستند. می‌توانید آن‌ها را طوری تنظیم کنید که نزدیکی به کسب‌وکارتان یا فقط زمینه‌های خود کسب‌وکار را پوشش دهند تا فقط برای افرادی که از قبل در فروشگاه خود هستند تبلیغ کنید.همچنین می‌توانید آن‌ها را برای مناطقی در یک زمان ترانزیت مشخص دور از کسب‌وکارتان، یا در مکان‌های نزدیک که ترافیک بالایی دارند، راه‌اندازی کنید تا مردم بدانند کسب‌وکار شما یک گزینه قابل دسترس است. حتی می‌توانید ژئوفنس‌ها را در نزدیکی رقبا راه‌اندازی کنید تا مصرف‌کنندگان بدانند اگر آنچه را که به دنبال آن هستند با قیمت مناسب پیدا نکردند، یک جایگزین است.

استراتژی بازاریابی جغرافیایی

بازاریابی صنعتی است که به طور فزاینده‌ای به شخصی‌سازی تبدیل می‌شود، بنابراین شما نمی‌توانید به‌طور تصادفی در اطراف کسب‌وکارتان ژئوفنس‌ها را راه‌اندازی کنید و انتظار داشته باشید که تعداد زیادی تبدیل ایجاد کنید. شما باید بدانید که مشتریان شما چه کسانی هستند، کجا هستند، کجا می روند و چه زمانی به آنجا می روند. در اینجا چهار نکته برای استفاده حداکثری از geofences بازاریابی آورده شده است.

بازاریابی هدفمند

یک مشکل بزرگ در مورد بازاریابی انبوه این است که اغلب کورکورانه به افرادی دسترسی پیدا می کند که مطلقاً هیچ علاقه ای به محصولات یا خدمات ارائه شده ندارند. اما اگر ژئوفنس‌های بازاریابی بدون توجه به اینکه چه کسی را هدف قرار می‌دهند، با همین مشکل مواجه شوند.به همین دلیل مهم است که قبل از تنظیم نقشه‌های جغرافیایی کسب‌وکارتان، در مورد جمعیت‌شناسی جمعیت‌های اطراف تحقیق کنید. این به شما نکاتی را ارائه می دهد که به احتمال زیاد کدام گروه های بلوک سرشماری مشتریان را به دست خواهند آورد، بنابراین می توانید بر اساس آن موقعیت جغرافیایی خود را تعیین کنید.

استراتژی geofences  

بسته به استراتژی بازاریابی و موقعیت جغرافیایی کسب و کارتان، روش‌های خاصی برای ایجاد دیوارهای جغرافیایی ممکن است برای شما بهتر از سایرین کار کنند. به عنوان مثال، فرض کنید فروشگاه شما توسط رقبایی احاطه شده است که می خواهید سهم بازار را از آنها بگیرید، یا کسب و کارهای مکملی که می خواهید با آنها تبلیغ کنید. در این مورد، ممکن است بخواهید بر اساس ردپای ساختمان، ژئوفنس ایجاد کنید. این به شما امکان می‌دهد آن مکان‌های دقیق را هدف قرار دهید و در عین حال از کسب‌وکارهای نامرتبط اجتناب کنید.

در سناریوی دیگری، ممکن است بخواهید از نزدیک بودن کسب و کار خود به یک یا چند جاذبه گردشگری محبوب استفاده کنید. در اینجا، ممکن است بخواهید با کمک داده های نقطه مورد علاقه و داده های دارایی، ژئوفنس های مبتنی بر شعاع را راه اندازی کنید. یا اگر کسب و کار شما به سایر مناطق اطراف که افراد تمایل به معاشرت دارند، قابل دسترسی است، ممکن است بخواهید بر اساس داده های تحرک و حمل و نقل، ژئوفنس های هم زمان ایجاد کنید.

به زمان هم توجه کنید

به همان اندازه مهم است که بدانید چه کسی به کسب و کار شما نزدیک است و به کجا می رود، دانستن اینکه چه زمانی قرار است آنجا باشند. شما باید ژئوفنس های خود را کالیبره کنید تا پیام های بازاریابی مناسب را برای زمان های خاصی از روز ارائه دهید. به عنوان مثال، اگر رستورانی دارید، استفاده از geofences برای تبلیغ ویژه صبحانه خود در زمانی که ساعت 8 بعد از ظهر است، احتمالاً منجر به تبدیل های زیادی نمی شود.

همچنین به خاطر داشته باشید که افراد با جمعیت‌های خاص ممکن است در زمان‌های خاصی از روز یا در روزهای خاصی از هفته از مکان‌های خاص بازدید کنند. بنابراین مطمئن شوید که پیام‌هایی را که geofences شما ارسال می‌کنند تنظیم کنید تا افراد مناسب را در زمان مناسب هدف قرار دهید. داده‌های تحرک می‌توانند به شما کمک کنند تا تعیین کنید مردم چه زمانی از فروشگاه‌ها یا محله‌های خاص بازدید می‌کنند.

اطمینان از اطلاعات درست

این که آیا از داده‌های POI، دارایی، تحرک، جمعیت‌شناسی یا حمل‌ونقل برای اطلاع‌رسانی به ساختمان از geofences تبلیغاتی خود استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که آن‌ها را از منابع قابل اعتماد دریافت کرده‌اید. اگر محاسبات، چند ضلعی ها یا سایر داده های شما نادرست باشد، ممکن است با مشکلات بسیار بزرگی روبرو شوید.

به عنوان مثال، شما ممکن است بیش از حد دامنه نفوذ زمین خود را افزایش دهید و در نتیجه مخاطبان خود را بیش از حد معرفی کنید. یا ممکن است ژئوفنس های خود را در نزدیکی گروه های بلوک سرشماری قرار دهید که مخاطب هدف شما نیستند. در هر صورت، در نهایت برای بازاریابی که به دست افرادی می‌رسد که احتمالاً مشتری نمی‌شوند، هزینه بیشتری می‌پردازید.

از سوی دیگر، داشتن داده‌های نادرست ممکن است باعث شود که geofence‌هایی را تنظیم کنید که خیلی کوچک هستند یا در غیر این صورت نتوانند حداقل برخی از جمعیت‌شناسی هدف شما را بدست آورند. این ممکن است به نظر برسد که کمپین تبلیغاتی شما ناموفق بوده است. اما واقعیت این است که عملکرد ضعیفی داشت زیرا داده‌های بد مانع از دستیابی آن به افرادی می‌شد که می‌خواستید با آنها ارتباط برقرار کنید.

بنر سایت جشنواره ایده پلاس برای پاییز

نویسنده : تیم تولید محتوای ایده راهیاب

1 نظر

    mitra arashi

    ۱۴۰۲-۰۸-۳۰ - ۱۰:۳۱

    بسیار جالب و حرفه ایی بود سپاس

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.

گزارش سالانه ایده راهیاب