آژانس تبلیغاتی ایده راهیاب

راهنمای جامع بازاریابی آنلاین یا بازاریابی اینترنتی

راهنمای جامع بازاریابی آنلاین یا بازاریابی اینترنتی

بازاریابی آنلاین 

بازاریابی آنلاین که به عنوان بازاریابی دیجیتال نیز شناخته می‌شود، عملی است که از کانال‌های مبتنی بر وب برای انتشار پیامی در مورد برند، محصولات یا خدمات یک شرکت به مشتریان بالقوه آن استفاده می‌کند. روش ها و تکنیک های مورد استفاده برای بازاریابی آنلاین شامل کمپین های ایمیل، رسانه های اجتماعی، تبلیغات، بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) و موارد دیگر می باشد. هدف بازاریابی دستیابی به مشتریان بالقوه از طریق کانال هایی است که در آن زمان خود را صرف مطالعه، جستجو، خرید و چت آنلاین می کنند. خلاصه برو جایی که مشتری هست.

همچنین مزایا و چالش‌های زیادی برای بازاریابی آنلاین وجود دارد که عمدتاً از رسانه‌های دیجیتال برای جذب، و تبدیل بازدیدکنندگان مجازی به مشتریان واقعی استفاده می‌کند.بازاریابی آفلاین با بازاریابی آنلاین متفاوت است، زیرا از رسانه های جایگزین برای اجرای کمپین ها استفاده می کند. با کار بازاریابی سنتی آفلاین که از لحاظ تاریخی از رسانه هایی مانند چاپ، بیلبوردها، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی استفاده می کند، تبدیل این مشتریان به صورت آنلاین می تواند دشوار باشد زیرا شامل تغییر رسانه ها به چیزی مانند وب سایت می شود.

قبل از به وجود آمدن کانال های بازاریابی آنلاین، هزینه بازاریابی محصولات یا خدمات اغلب بسیار گران بود و اندازه گیری آن دشوار بود. به کمپین های تبلیغاتی تلویزیونی فکر کنید که از طریق گروه های تمرکز مصرف کننده برای تعیین سطح آگاهی از برند اندازه گیری می شوند. امروزه، هرکسی که یک کسب‌وکار دارد، می‌تواند در بازاریابی آنلاین شرکت کند و کمپین‌های جذب مشتری را بدون هزینه کم یا بدون هزینه بسازد. بهترین محصولات و خدمات بازاریابی آنلاین همچنین توانایی آزمایش و بهینه سازی کمپین های شما را برای تنظیم دقیق کارایی و افزایش بازگشت سرمایه (ROI) دارند.

مزایای بازاریابی آنلاین

یک مزیت کلیدی استفاده از کانال‌های دیجیتال برای بازاریابی یک کسب‌وکار یا محصول، توانایی اندازه‌گیری تأثیر هر کمپین معین ، و همچنین نحوه تعامل بازدیدکنندگان از طریق کانال‌های بازاریابی دیجیتال مختلف با یک تجربه دیجیتال است. بازدیدکنندگانی که به مشتریان پولی تبدیل می‌شوند، می‌توانند بیشتر مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند تا مشخص شود سفر آنلاین آنها در کجا و چگونه به پایان رسیده است.

ابزار تجزیه و تحلیل برای وب سایت ها یا برنامه های تلفن همراه می تواند به تعیین موارد زیر کمک کند:

 • بر اساس نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان و هزینه آن بازدیدکنندگان، کدام کانال ها و کمپین های دیجیتال مارکتینگ برای جذب مشتری مقرون به صرفه هستند.
 • کدام کانال‌ها در به دست آوردن و ایجاد ارزش طول عمر بالاتر برای مشتریان موثر هستند ، مانند بازاریابی ایمیلی یا رسانه‌های اجتماعی، که کانال‌های خوبی برای خریدهای مکرر و جذب مشتریان هستند.
 • کدام دسته از مشتریان رفتار تعاملی قوی و پتانسیل بالایی برای فروش بیشتر از خود نشان می دهند ، مانند نرم افزار یا برنامه های تلفن همراه، که معمولاً فروش محصولات بیشتر (گران قیمت) به مشتریان با تعامل بالاتر آسان تر است زیرا آنها قبلاً با نام تجاری شما آشنایی بیشتری دارند.

ابزارهای رایج بازاریابی آنلاین

تعدادی ابزار وجود دارد که می توان از آنها برای ایجاد و حفظ یک برنامه بازاریابی دیجیتال قوی استفاده کرد:

 • بازاریابی ایمیلی یا اتوماسیون بازاریابی
 • بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی
 • بهینه سازی موتور جستجو (SEO)
 • بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)
 • رویدادهای آنلاین و وبینارها
 •  بهینه سازی وب سایت
 • بازاریابی محتوا
 • تجزیه و تحلیل وب مانند Google Analytics 4
 • مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) مانند Salesforce
 • سیستم مدیریت محتوا (CMS)
 • تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) مانند تبلیغات گوگل یا تبلیغات لینکدین

بازاریابی آنلاین نیز می تواند شلوغ و رقابتی باشد. اگرچه فرصت های ارائه کالاها و خدمات در هر دو بازار محلی و گسترده توانمند است، رقابت می تواند قابل توجه باشد. شرکت‌هایی که در بازاریابی دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند ممکن است توجه بازدیدکنندگان را به دلیل تعداد بازار کسب‌وکار به سختی جلب کنند.

اگرچه بازاریابی دیجیتال فرصت های زیادی را برای کسب و کارهای آنلاین ایجاد می کند تا حضور خود را از طریق اینترنت افزایش دهند و مخاطبان خود را بسازند، اما چالش های ذاتی نیز در این روش های بازاریابی وجود دارد. اول، بازاریابی به دلیل ماهیت مجازی پیام و ارائه محتوا به مخاطب مورد نظر می تواند غیرشخصی شود. بازاریابان باید استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را برای بازاریابی آنلاین با درک قوی از نیازها و ترجیحات مشتریان خود اطلاع دهند.

بازاریابی آنلاین نیز می تواند شلوغ و رقابتی باشد. اگرچه فرصت های ارائه کالاها و خدمات در هر دو بازار محلی و گسترده توانمند است، رقابت می تواند قابل توجه باشد. شرکت‌هایی که در بازاریابی دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند ممکن است توجه بازدیدکنندگان را به دلیل تعداد بازاریابی آنلاین محصولات و خدمات خود به سختی جلب کنند. بازاریابان باید تعادلی بین ایجاد یک پیشنهاد ارزش منحصر به فرد (UVP) و صدای برند ایجاد کنند که آنها کمپین های بازاریابی را در کانال های مختلف آزمایش و ایجاد می کنند. مهم است که اطلاعات مربوط به مخاطبان و کمپین های بازاریابی خود را به تیم مدیریت بازاریابی خود در تلاش برای ایجاد حمایت گسترده در میان تیم ها، منتقل کنید.

 

 

چگونه بازاریابی آنلاین را شروع کنیم

اولین قدم برای شروع بازاریابی آنلاین این است که اهداف کسب و کار خود را ارزیابی کنید و مطمئن شوید که آنها قابل اندازه گیری هستند. آیا امیدوارید 100 مشتری جدید ثبت نام کنید؟ 1000 سرنخ تولید کنید تا فرآیند فروش B2B خود را تقویت کنید؟ 10000 دنبال کننده در کانال های رسانه های اجتماعی به دست آورید؟ شما به راهی برای پیگیری نحوه پیشرفت خود به سمت اهداف تعیین شده نیاز دارید.

پس از آن، باید نحوه ایجاد یک حضور آنلاین را انتخاب کنید که به شما در دستیابی به آن هدف و ایجاد یک استراتژی بازاریابی دیجیتال مربوطه برای این کانال ها کمک می کند.

در اینجا چند نکته اساسی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 • یک سایت تجارت الکترونیک راه اندازی کنید تا شروع به فروش یا حتی لیست کردن محصولات خود به صورت آنلاین کنید.
 • یک راه عالی برای افزایش آگاهی و مشترکین، راه اندازی یک وبلاگ یا پادکست و استراتژی در مورد چگونگی ایجاد محتوای عالی و بهینه سازی آن برای موتورهای جستجو (SEO) است تا بتوان آن را به راحتی پیدا کرد.
 • با مشتری صحبت کنید که مایل است محصولات شما را با ایجاد یک مطالعه موردی یا اینفوگرافیک انتشار دهد. از آنجایی که مشتریان جدید شرکت شما را ارزیابی می کنند، می تواند اثبات اجتماعی قدرتمندی باشد.
 • یک صفحه فرود ساده با فرم جذب سرنخ بسازید که در آن می توانید به شما در شروع توسعه برند و ایجاد ترافیک کمک کنید. معمولاً شرکت‌های B2B از این رویکرد استفاده می‌کنند.
 • یک پلتفرم اصلی تجزیه و تحلیل (مانند Google Analytics 4 که رایگان است) می تواند به شما کمک کند تا نحوه پیگیری تلاش های بازاریابی خود را برای رسیدن به هدف اولیه خود اندازه گیری کنید.
 • هنگامی که آماده شروع بازاریابی آنلاین هستید، حضور اعضای تیم و تیم مدیریت بازاریابی و پیگیری همه کارها می تواند دردسرساز باشد. استفاده از یک پلتفرم بازاریابی محتوا (رایگان) را برای پیگیری تمام وظایف و کمک به انتشار برخی از محتوای مورد نیاز در نظر بگیرید.

چگونه با تجزیه و تحلیل وب شروع کنیم

هر طرح دیجیتال مارکتینگ خوب فقط با ترسیم اهداف شروع نمی شود، بلکه راهی برای پیگیری پیشرفت به سمت آن اهداف نیز مشخص می کند. مهم است که قبل از شروع به معیارها فکر کنید، زیرا معمولاً نمی‌توان داده‌های تاریخی را وارد کرد یا به عقب برگشت و رفتار آنلاین را بعد از این واقعیت اندازه‌گیری کرد.

یک طرح اندازه گیری تنظیم کنید. مشخص کنید که یک مشتری (بالقوه) چه اقداماتی را می تواند در وب سایت شما انجام دهد و ترجیحاً آن اقدامات را در طول سفر مشتری ترسیم کنید. اقدامات رایج عبارتند از کلیک کردن بر روی وب سایت شما در صفحه نتایج موتور جستجو یا پر کردن یک فرم

یک ابزار ردیابی وب (رایگان) برای شروع اندازه گیری آن اقدامات تنظیم کنید. که بیش از نیمی از سایت های شناخته شده در حال حاضر از Google Analytics استفاده می کنند، بنابراین ممکن است ابزاری باشد که می خواهید در نظر بگیرید. تنظیم آن آسان است و می تواند به پیگیری معیارهای وب بدون تنظیم زیاد کمک کند

شروع به استفاده از تجزیه و تحلیل وب برای تجزیه و تحلیل رفتار مشتری، انجام تحقیقات بازار و نگاهی به جمعیت شناسی بازدیدکنندگان خود کنید. داده‌های وب می‌توانند به تصمیم‌گیری‌های بازاریابی هوشمند مانند قیمت‌گذاری کمک کنند و به برنامه‌ریزی کمپین‌ها برای مخاطبان مناسب کمک کنند

برای برداشتن این یک قدم جلوتر، تکنیک‌هایی مانند نظرسنجی، آزمایش کاربر و مکالمات حضوری می‌توانند برای درک تجربه کلی کاربر فراتر از ابزارهای استاندارد تجزیه و تحلیل وب استفاده شوند. در حالی که تکنیک‌هایی مانند شخصی‌سازی و تقسیم‌بندی مخاطبان می‌توانند داده‌های جمع‌آوری‌شده را برای صاحبان کسب‌وکار قابل اجرا کنند.

بهینه سازی بازاریابی آنلاین

از آنجایی که هنگام بازاریابی آنلاین کنترل زیادی بر تجربه دیجیتال دارید، برای بهینه‌سازی و اندازه‌گیری عملکرد به‌طور منحصربه‌فردی مناسب است، جایی که آفلاین بسیار دشوارتر است.

معمولاً، کسب‌وکارها کمپین‌های دیجیتالی خود را برای موتورهای جستجو (SEO) با گرفتن داده‌های مربوط به بازدیدکنندگان مانند ترافیک جستجو و جمعیت‌شناسی بهینه می‌کنند و از آن برای نوشتن محتوای بهتر استفاده می‌کنند. بهینه سازی برای خواننده، نه فقط برای موتور جستجو، تمرین خوبی است. موتورهای جستجو در تشخیص اینکه بهترین سایت‌ها به سوالات پاسخ می‌دهند بسیار خوب هستند و برای جلوگیری از جریمه‌هایی مانند رتبه پایین‌تر نباید آنها را بازی کرد.

همانطور که در حال ایجاد تغییرات برای بهینه سازی کمپین های بازاریابی آنلاین خود هستید، ایده خوبی است که پیگیری کنید که این تغییرات چگونه بر سفر خریدار تأثیر گذاشته است. ابزارهایی مانند تست A/B می توانند به شما کمک کنند این تغییرات را به طور موثرتری اندازه گیری کنید و اطمینان حاصل کنید که چگونه بر رفتار مشتریان شما تأثیر می گذارد.

همچنین ترکیب همه این ایده ها را با بازاریابی آفلاین در نظر بگیرید. در حالی که رفتار مشتری آنلاین می‌تواند بسیار متفاوت از بازاریابی درون‌فروشی یا آفلاین باشد، بسیاری از کسب‌وکارها موفق شده‌اند که شکاف بین این دو و بازاریابی تبلیغات درون فروشگاهی را به صورت آنلاین و بالعکس پر کند.

به طور خلاصه دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی آنلاین با نام‌های بازاریابی اینترنتی ، بازاریابی دیجیتال و بازاریابی موتور جستجو (SEM) نیز شناخته می‌شود. تبلیغات آنلاین و تبلیغات اینترنتی تکنیک هایی هستند که با بازاریابی آنلاین درگیر هستند، اما مترادف با بازاریابی آنلاین نیستند.

 

بنر مشاوره ایده

 

 

نویسنده : تیم تولید محتوای ایده راهیاب

نظرات (2)

  علی اکبر همتی

  ۱۴۰۲-۱۱-۱۳ - ۱۹:۱۷

  بسیار محتوای ارزشمندی بود خسته نباشید

   امیر احسان درویشی

   ۱۴۰۳-۰۳-۲۸ - ۱۲:۵۸

   سپاس دوست عزیز

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.

گزارش سالانه ایده راهیاب