آژانس تبلیغاتی ایده راهیاب

راهنمای جامع کانتنت مارکتینگ

راهنمای جامع کانتنت مارکتینگ

بازاریابی محتوا چیست؟

نوعی بازاریابی که شامل ایجاد و به اشتراک گذاری مطالب آنلاین (مانند ویدیوها، وبلاگ ها و پست های رسانه های اجتماعی) است که به صراحت یک برند را تبلیغ نمی کند.اما برای ایجاد علاقه به محصولات یا خدمات خود در نظر گرفته شده است.بازاریابی محتوا یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و ثابت برای جذب و حفظ مخاطبان مشخص و در نهایت، بر روی پروسه سودآوری مشتری متمرکز است.

بازاریابی محتوا به جای ارائه محصولات یا خدمات، محتوای مرتبط و مفیدی را در اختیار مشتریان بالقوه و مشتریان شما قرار می دهد تا به آنها در حل مسائل کاری (محتوای B2B) یا زندگی شخصی (محتوای B2C) کمک کند.

چرا از بازاریابی محتوا استفاده کنیم؟

بازاریابی بدون محتوای عالی غیرممکن است.محتوا باید در فرآیند بازاریابی شما ادغام شود، نه اینکه به عنوان چیزی جداگانه در نظر گرفته شود. محتوای با کیفیت بخشی از همه اشکال بازاریابی است، از جمله:

 • بازاریابی ایمیلی: در این روش با نوشتن محتوای جذاب و عالی همیشه مخاطبان خود را کنجکاو کنید که ایمیل های شما را بخوانند.
 • بازاریابی رسانه های اجتماعی: با توجه به شبکه های اجتماعی باید برای هرکدام یک تولید محتوای مناسب ایجاد کنید.
 • سئو: موتورهای جستجو به کسب و کارهایی که محتوای باکیفیت و ثابت منتشر می کنند، پاداش می دهند.
 • روابط عمومی: استراتژی‌های روابط عمومی موفق باید به مسائلی که خوانندگان به آنها اهمیت می‌دهند رسیدگی کند، نه به کسب و کار آنها.
 • PPC: برای اینکه PPCدر این روش  موفق شوید به یک محتوای عالی نیاز دارید.
 • بازاریابی ورودی: محتوا برای ایجاد ترافیک و سرنخ ها بسیار مهم است.
 • بازاریابی دیجیتال: محتوا نقش مهمی در پایه و اساس یک استراتژی بازاریابی دیجیتال یکپارچه و بهبود یافته یا راه اندازی مجدد را دارد.
 • استراتژی محتوا: استراتژی محتوا (که نحوه ایجاد و مدیریت محتوا را در یک سازمان مشخص می کند) باید در نظر گرفته شود.

پشتیبانی بازاریابی محتوا از نیازهای مشتریان

به این 3 سوال جواب بدهید تا متوجه اثر بخشی محتوا بشوید .

1.آیا عالی نخواهد بود که مشتریان شما مشتاقانه منتظر دریافت بازاریابی محتوای شما باشند؟

2.آیا عالی نخواهد بود زمانی که آن را دریافت کردند (چه از طریق چاپ، ایمیل، کانال های اجتماعی، وبلاگ یا وب سایت شما)، با اشتیاق مشغول خواندن بشوند؟

3.آیا عالی نخواهد بود اگر محتوای تولید شده شما را به اشتراک بگذارند ؟

به عقب برگردید و یک بار دیگر تعریف بازاریابی محتوا را بخوانید. به عبارت «مرتبط و ارزشمند» توجه کنید. این تفاوت بین محتوای استراتژیک و هرزنامه‌های اطلاعاتی است که توسط شرکت‌هایی که سعی می‌کنند اول به فروش برسند نه اینکه در ابتدا اطلاعات کامل و درست و سازنده ایجاد کنند.

 چهار مزیت تولید محتوا عالی

 1. افزایش فروش
 2. صرفه جویی در هزینه
 3. مشتریان بهتری که وفاداری بیشتری دارند
 4. درآمد مبتنی بر محتوا (یعنی محتوا به عنوان یک مرکز سود)

تولید محتوا حال و آینده بازاریابی است

بازاریابی محتوا با هدف افزایش آگاهی از برند، بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو و ایجاد علاقه مخاطبان تولید می شود . کسب و کارها از بازاریابی محتوا برای پرورش سرنخ ها و فعال کردن فروش با استفاده از تجزیه و تحلیل سایت، تحقیق کلمات کلیدی و توصیه های استراتژی هدفمند استفاده می کنند.

بازاریابی محتوای B2C در مقابل B2B

بازاریابان محتوای B2B معمولاً از LinkedIn، به عنوان یک پلتفرم قدیمی و با سابقه قوی برای استفاده از  استراتژی‌های افزایش مخاطبان خاص خود کمک می گیرند. برنامه های کاربردی بازاریابی محتوا باید هدفمند انتخاب بشوند . صرف نظر از بازار هدف، جغرافیا، زبان یا محصول، شرکت ها باید پیام خود را عمومی کرده و با مشتریان ارتباط برقرار کنند.به طور کلی، B2C با تکیه بیشتر به پلتفرم های رسانه های اجتماعی مصرف کننده محور، وب سایت های تجارت الکترونیک و موبایل ها برنامه ریزی می شود.

مزایای استفاده از استراتژی بازاریابی محتوا

برخی از برجسته ترین مزایای بازاریابی محتوا عبارتند از:

 • تبلیغات ارزان
 • فروش سریعتر
 • بازاریابی و فروش
 • تولید سرنخ و افزایش مشتری
 • نتایج قابل اندازه گیری و عملی
 • ترافیک بیشتر
 • رتبه بندی بالاتر در موتورهای جستجو
 • رهبری فکر
 • مشورت و طرح ایده های جدید
 • ساخت لیست ایمیل
بازاریابی محتوا
بازاریابی محتوا

هماهنگ کردن تیم های فروش و بازاریابی هدف ارزشمند هر شرکتی است، اما به ندرت به آن دست یافته است. با بازاریابی محتوا، تلاش‌های هر دو بخش به یک قیف وارد می‌شود و تراز مقیاس‌پذیر را مثل همیشه آسان می‌کند.

برای مثال، تیم بازاریابی می‌تواند از اطلاعات به‌دست‌آمده از تماس‌های فروش و بازخورد مشتری استفاده کند، در حالی که بخش فروش می‌تواند تلاش‌های بدست آمده خود را با تیم بازاریابی تکمیل کند.

اگر هدف شما بهبود کیفیت سرنخ باشد، یک کمپین هدفمند پرورش سرنخ ارزشمند خواهد بود. به طور مشابه، اگر هدف شما رهبری فکری است، سرمایه گذاری در رسانه های اجتماعی و تولید محتوای ارگانیک یک استراتژی ارزشمند خواهد بود.اجرای کمپین های بازاریابی محتوا شما را قادر می سازد تا به هر هدفی که نیاز دارید، بدون هدر دادن منابع برای استراتژی های کوتاه مدت یا تبلیغات پرهزینه دست یابید.

ارتباط سئو و تولید محتوا

از نظر عملی، بهینه سازی موتور جستجو (SEO) و بازاریابی محتوا یکی هستند.برای رتبه بندی بالا در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP)، به محتوای با کیفیت بالا نیاز دارید که ترافیک ارگانیک را ایجاد کند. سئو یکی از مؤلفه‌های اساسی بازاریابی محتوا است، محور اصلی استراتژی‌ها و کمپین‌ها می باشد. بهینه‌سازی محتوای خود به شما این فرصت را می‌دهد که پیام‌های برند خود را برای مخاطبان مدرن به‌روزرسانی کنید، از رقبا برای کلمات کلیدی با ارزش بالاتر پیشی بگیرید و صفحات وب خود را با اولویت‌های Google هماهنگ کنید . برای دستیابی به اهداف بازاریابی محتوا، سئو اغلب بهترین مکان برای شروع است.تمام بازاریابی محتوای موفق باید با یک استراتژی شروع شود.

چرا استراتژی بازاریابی محتوا مهم است؟

استراتژی محتوا به توسعه، اجرا و ارائه دارایی های بازاریابی محتوای شما کمک می کند. با در نظر گرفتن یک برنامه بازی با محتوای جامد، ایجاد محتوای مرتبط با کسب و کار، اهداف و مخاطبان هدف، صادقانه به برند شما و مؤثرتر آسان‌تر است. یک استراتژی بازاریابی محتوای 360 درجه به مشتریان آموزش می دهد، مشتریان بالقوه را پرورش می دهد و فروش را می بندد.

درک مخاطب هدف شما

یکی از اصول بازاریابی محتوا که باید در نظر داشت این است: شما مخاطب هدف خود نیستید.ایجاد محتوا به این دلیل که «فکر می‌کنید خوب است» کافی نیست. در واقع، حتی توصیه نمی شود. در عوض، با ایجاد محتوایی که به سؤالات آنها پاسخ می دهد، علاقه آنها را برانگیخته و آنها را درگیر می کند، 100٪ روی کاربر متمرکز شوید.

و در آخر :

آدری کاربالو ، مدیر عامل شرکت فونیکس می گوید : یک مبتکر باشید نه یک مقلد.

در نوشتن محتوا و مقاله باید مبتکر باشید و پاسخ مشتریان خود را در قالب محتوا بدهید تا یک محتوای با کیفیت ایجاد کنید . دپارتمان تولید محتوای آژانس تبلیغاتی ایده راهیاب می تواند شما در مسیر ایجاد یک تولید محتوای با ارزش راهنمایی کند.

نویسنده : تیم تولید محتوای ایده راهیاب 

نظرات (2)

  محمد برزی

  ۱۴۰۲-۱۱-۰۷ - ۰۹:۲۴

  بسیار عالی موفق باشید

   امیر احسان درویشی

   ۱۴۰۳-۰۳-۲۸ - ۱۲:۵۴

   سپاس از نکاه زیبای شما

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.

گزارش سالانه ایده راهیاب