آژانس تبلیغاتی ایده راهیاب

معرفی انواع سبک های موشن گرافیک و کاربرد آنها

معرفی انواع سبک های موشن گرافیک و کاربرد آنها

موشن گرافیک؟

به زبان ساده، موشن گرافیک به معنای گرافیک یا همان تصاویر متحرک است.موشن گرافیک برای انتقال یک ایده یا پیام‌ خاص از طریق تصاویر متحرک همراه با صدا و افکت‌های خاص استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد موشن گرافیک در تیزر‌های تبلیغاتی و آموزشی است؛ هرچند ممکن است برای انتقال پیام‌های اجتماعی هم استفاده شود. در ادامه مقاله بیشتر با انواع سبک‌های موشن گرافیک و کاربرد آن آشنا می شوید.همراه ما باشید تا پایان این وبلاگ.

انواع سبک‌های موشن گرافیک

در واقع موشن گرافیک بر متحرک سازی تصاویر یا وکتور‌های گرافیکی با نرم افزارهای کامپیوتری بنا شده است. کل کار بیشتر تدوین تصاویر بر مبنای خط داستانی یا سناریوی مورد نظر و صداگذاری بر روی موشن گرافیک است. ما دراین بخش به توضیح مختصری درباره‌ هر کدام از سبک های موشن پرداخته ایم  . انواع موشن شامل:

1.موشن گرافیک

هرچند اصطلاح موشن گرافیک برای همه گرافیک‌های متحرک شامل تصاویر و ویدئو به کار می‌رود، اما به طور خاص در موشن گرافیک ، به جای تصاویر واقعی، از وکتور یا نقاشی‌هایی استفاده می‌شود که به کمک نرم‌افزارهایی مانند ایلاستریتور تهیه و متحرک سازی می‌شوند. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد این تصاویر متحرک یک سناریو ویژه دارند و پیام کلی آن توسط یک گوینده بر روی تصاویر گفته می‌شود.

2.ویدئو موشن

برای انتقال یک محتوا و ایجاد جذابیت بیشتر، ترکیبی از فیلم‌برداری و تصاویر گرافیک ساخته می‌شوند که به آن ویدئو موشن می‌گویند.

3.استاپ موشن

در این شیوه از موشن گرافی ، اشیاء و وسایل واقعی حرکت داده می‌شود و از حالت‌های مختلف آن عکس می‌گیرند، سپس با تدوین در نرم‌افزار گرافیکی، تبدیل به یک کلیپ متحرک شده و برای انتقال پیام استفاده می‌شود.

4.اینفو موشن

اجازه بدهید اول در مورد اینفو گرافی صحبت کنیم. اینفو گرافی به معنای اطلاعاتی است که به صورت خلاصه و در قالب تصاویر گرافیکی در کنار هم و برای معرفی و یا بیان یک موضوع استفاده می‌شوند. در اینفو موشن ، از همین تکنیک در قالب ویوئو و موشن برای انتقال محتوای مورد نظر استفاده می‌شود. یعنی اطلاعات به جای تصاویر ثابت در قالب گرافیک‌های متحرک و صدا بیان می‌شود.

5.انیمیشن

درباره اینکه انیمیشن جزء موشن گرافیک به حساب می‌آید یا نه، اختلاف نظر وجود دارد. در واقع، موشن گرافیک آن‌ گونه که پیشتر می‌شناسیم، ساختاری ساده‌تر از انیمیشن دارد. در انیمیشن هر چند از گرافیک یا همان نقاشی‌های متحرک استفاده می‌شود، اما عموما دارای یک داستان، درام و روایت خاص است و همین‌طور در آن، کاراکترها و پرسوناژهای انسانی یا حیوانی وجود دارد.

در مجموع می‌توان شباهت‌های زیادی بین موشن گرافی با انیمیشن بیان کرد و هم تفاوت‌های بزرگی بین آن‌ دو را مقایسه کرد. اما در مقیاس کلی می‌توان گفت که پایه انیمیشن، بر مبنای تصاویر متحرک است، هر چند ممکن است الزاما برای انتقال یک پیام خاص ساخته نشود و بیشتر جذابیت داستانی و سرگرمی در آن، مد نظر قرار گرفته باشد. همچنین، در انیمیشن، پیام و محتوا را داستان روایت می‌کند، در حالیکه موشن گرافیک ، کمتر روایتی داستانی دارد به جای داستان، انتقال پیام، بیشتر بر عهده‌ی تصاویر، افکت‌ها و رنگ می‌باشد.

نرم افزارهای کاربردی برای ساخت موشن ها

برای ساخت وکتورهای گرافیکی متحرک، نرم افزارهای گوناگون و زیادی به کار می‌روند و چون هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مختلفی دارند، کاربران بر مبنای نیاز خود و راحتی استفاده، از هر کدام استفاده‌های مختلفی می‌کنند. معروفترین‌ نرم‌افزارهای ساخت موشن گرافیک عبارتند از :

  •  After Effects
  •  Premier
  • Autodesk
  •  3DS Max
  •  Apple Motion

 کاربرد و مزیت موشن گرافیک

هدف اصلی از ساخت هر کدام از انواع موشن گرافیک ، انتقال یک پیام یا محتوای ویژه به مخاطب است. تصاویر و گرافیک‌های متحرک، توجه بیشتری به خود جلب می‌کنند و برای بیان یک محتوای آموزشی یا تبلیغی سودمندتر هستند که البته با وجود صداگذاری روی موشن، قدرت بیان محتوا، افزایش بیشتری نیز می‌یابد.

مزیت موشن گرافیک ، هزینه پایین ساخت آن، نسبت به سایر ویدئوها است، چرا که عمده کار با تدوین کامپیوتری و نرم‌افزارهای مختلف انجام می‌شود و در این روش، نیاز به ساخت و فیلم‌برداری‌های پر هزینه نیست. در ضمن، انواع سبک‌های موشن گرافیک هر کدام، دارای جذابیت‌های بصری است و به صورت خلاصه و مفید می‌تواند محتوای مورد نظر را به خوبی به مخاطب منتقل نماید و به دلیل همین کوتاه و مختصر بودن است که بیننده تمایل بیشتری برای دیدن یک موشن گرافیک دارد؛ خصوصا در دنیای امروز، که تولید محتوای نوشتاری، مخاطبان خاص خود را دارد و همه‌ی افراد تمایلی به خواندن متن های طولانی ندارند.

مزیت‌های انواع سبک های موشن گرافیک عبارتند از :

  1. هزینه کم در مقایسه با سایر روش‌های تولید محتوا
  2. جذب مخاطب بیشتر در قالب شبکه‌های اجتماعی
  3. تاثیرگذاری و ماندگاری بیشتر نسبت به سایر روش‌ها
  4. انتقال بهتر پیام و محتوا آموزشی یا تبلیغاتی
  5. افزایش کیفیت آموزش یا تبلیغات

تاثیر موشن گرافیک در تبلیغات

چنانچه دارای کسب‌وکاری هستید، می‌دانید که رقابت در بازار امروز بسیار جدی است؛ برای اینکه بتوانید در هر حیطه‌ای که فعالیت ‌کنید،باید وارد فضای اینترنت و دنیای مجازی شوید و به دنبال آن، از انواع روش‌های تبلیغاتی برای معرفی کسب‌وکار خود و یا خدماتی که انجام می‌دهید استفاده کنید.

تبلیغات در فضای مجازی نه تنها به دلیل گسترش شبکه‌های اجتماعی تاثیر بیشتری دارد، بلکه هزینه‌ کمتری را نیز به صاحبان کسب‌وکار دارد. اگر در گذشته تنها مشاغل بزرگ و صاحب نام، می‌توانستند از تبلیغات استفاده کنند، امروزه به لطف تکنولوژی و فضای مجازی، حتی کسب‌وکارهای کوچک  نیز می‌توانند برای خود تبلیغاتی مفید و اثر بخش داشته باشند و آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

اگر محتوای تبلیغاتی تولید شده، مفید و سودمند باشد و از طرفی جلوه‌ی بصری مناسبی داشته باشد و بتواند نیاز مخاطب را در راستای هدفی که دارد، بر طرف سازد، به سرعت راه خود را بین مخاطب پیدا می‌کند و هر چه بیشتر به معرفی کسب‌وکار و خدماتی که انجام می‌دهید، کمک می‌رساند. در اینجا فرقی نمی‌کند که کسب‌وکار شما چقدر بزرگ است، بلکه مهم محتوایی است که تولید شده است، بنابراین چنانچه محتوای تولید شده جذاب و باکیفیت باشد، در ذهن مخاطبان هدف و مشتریانتان ماندگار می شود.

سخن پایانی

انواع سبک‌های موشن گرافیک ، امروزه به یک ابزار قدرتمند در رسانه‌های بصری  در عرصه اجتماعی، اقتصادی و آموزشی شده است. گرایش روز افزون به عرصه موشن گرافیک که به دلیل تاثیرگذاری و موفقیت بالای آن نسبت به هزینه ساخت نسبتا کم و سادگی تولید آن است، و این امر باعث شده که یک بازار شغلی مناسب برای علاقمندان به شبکه‌های اجتماعی و دنیای مجازی فراهم آورد.

دپارتمان تولیدات رسانه ایی آژانس تبلیغاتی ایده راهیاب متخصص در طراحی و ساخت انواع موشن گرافیک ها می باشد . جهت ثبت سفارش با کارشناسان ما در تماس باشد.

 

 

 

نویسنده : تیم تولید محتوای ایده راهیاب

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.

گزارش سالانه ایده راهیاب