آژانس تبلیغاتی ایده راهیاب

نکات جامع بهینه سازی ویدئو

نکات جامع بهینه سازی ویدئو

چگونه ویدیوها را برای سئو بهینه کنیم؟

ویدیوها بدون شک قدرتمندترین ابزار بازاریابی محتوا در دست شما هستند. حتی با یک بودجه ناچیز، می‌توانید ویدیویی بسازید که می‌تواند که در عرض چند ساعت وایرال شود. ایجاد یک ویدیوی بهینه اولین گام به سوی یک کمپین بازاریابی ویدیویی موفق است. بهینه‌سازی ویدیو به معنای استفاده از یک سری فناوری‌ها برای ارائه یک تجربه تماشای عالی و در عین حال کاهش میزان مصرف پهنای باند شبکه است.

بهینه سازی ویدیوهای خود برای سئو به شما این امکان را می دهد که در نتایج موتورهای جستجو برای کلمات کلیدی و عبارات مناسب رتبه خوبی کسب کنید. سئوی ویدیوها مانند سئوی معمولی نیست، بنابراین برای بهینه سازی ویدیوها برای سئو باید مراحل زیر را دنبال کنید.

1.ویدیوهای خود را هدفمند طراحی کنید:

هیچ استراتژی بدون داشتن اهداف آغاز نمی شود. همین امر در مورد استراتژی بهینه سازی ویدیوها برای سئو نیز صدق می کند.هر ویدیویی که ارزشش را داشته باشد تنها در صورتی موفق خواهد بود که با اهداف روشن ساخته شده باشد. این حکم در همه جا صدق می کند. اگر استراتژی مناسبی برای ویدیوی خود دارید، می‌تواند قدرتمندترین کانال فروش شما باشد و نه تنها ابزاری برای ایجاد آگاهی از برند. مفهومی که برای ویدیوی خود ایجاد می کنید باید با اهداف کسب و کار مطابقت داشته باشد.

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید برای رسیدن به اهداف خود در نظر داشته باشید:

 • لیستی از اهدافی که برای این ویدیو در نظر گرفته اید را بنویسید.
 • چه نوع احساسی را می خواهید در بینندگان خود ایجاد کنید؟
 • ابزارهای لازم برای ایجاد ویدیوی مناسب چیست؟
 • آیا شخصیت بیننده خود را درک می کنید؟
 • مخاطبان شما به دنبال چه چیزهایی هستند؟
 • شما می‌خواهید مخاطبانتان پس از تماشای ویدیوی شما چه مراحلی را انجام دهند؟

هنگامی که در مورد همه اینها ایده داشتید، می‌توانید ویدیوهایی بسازید که به آنچه مخاطبان شما از شما انتظار دارند نزدیک‌تر باشد.

SEO
SEO

2.CTA های قوی را معرفی کنید:

اگر هیچ دستورالعمل مشخصی به بیننده ویدیوی شما در مورد گام بعدی که می‌خواهید انجام دهد وجود ندارد، اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اید. بسیاری از ما ویدیوهای تجاری را تماشا کرده‌ایم که علاقه ما را برانگیخت، اما شما هرگز نمی‌دانستید چگونه با آنها تماس بگیرید. بازاریابان اهمیت CTA یا دکمه Call-To-Action را می دانند. متأسفانه، بسیاری از آنها از گنجاندن آنها در ویدیوها غافل می شوند.

در اینجا چند CTA وجود دارد که می توانید در ویدیوهای خود قرار دهید:

 • امتحان رایگان
 • آنها را به یک وبینار هدایت کنید
 • یک تماس مشاوره رایگان ارائه دهید
 • آنها را برای یک نسخه ی نمایشی ثبت نام کنید
 • درج نظرسنجی
 • آنها را به یک ویدیوی متفاوت هدایت کنید
 • نظرسنجی انجام دهید
 • آنها را وارد یک مسابقه کنید

3.از هر روش برای جذب استفاده کنید:

هدف از استفاده از بازاریابی ویدئویی، هدایت مشتریان است. و ما نمی‌توانیم هنگام بحث در مورد راه‌های بهینه‌سازی ویدیوها از آنها بگذریم.فرم جذب سرنخ بهترین دوست یک بازاریاب است. پس از آماده شدن ویدیو، باید یک گیت ایمیل داشته باشید تا بتوانید جزئیات بازدیدکننده را جمع آوری کنید. بسیاری از پلتفرم های میزبانی ویدیو به شما امکان می دهند فرم هایی را در انتهای ویدیو اضافه کنید تا بتوانید اطلاعات را جمع آوری کنید. در واقع، می‌توانید چندین فیلد در فرم اضافه کنید تا اطلاعاتی را که می‌خواهید جمع‌آوری کنید، اگرچه به شما توصیه می‌کنیم در جمع‌آوری اطلاعات زیاد زیاده روی نکنید.

در اینجا چند نکته در مورد نحوه جذب سرنخ ها از طریق ویدیو وجود دارد:

 • فقط از چند فیلد در فرم خود استفاده کنید
 • در ازای اطلاعات آنها یک محتوای جذاب به آنها پیشنهاد دهید
 • اطلاعات سرنخ هایی که از قبل گرم شده اند را ضبط کنید

4.اطلاعات مرتبط با سئو را اضافه کنید:

بهینه سازی ویدیوی شما نمی تواند بدون صحبت در مورد بهینه سازی آنها برای سئو ادامه یابد.اگر می‌خواهید ویدیوهای خود را جستجو کنند، نمی‌توانید در بخش سئو سست شوید. در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای داشتن یک بازی سئو موفق برای ویدیوهای خود انجام دهید:

از رونوشت استفاده کنید: از آنجایی که گوگل یا یوتیوب همه کلمات موجود در ویدیوهای شما را آنالیز نمی کنند، نمی‌توانند کار خوبی برای یافتن ویدیو انجام دهند. در اینجا کاری است که می توانید انجام دهید. می توانید ویدیو خود را رونویسی کنید یا آن را به یک پست وبلاگ تبدیل کنید. شما نه تنها قادر خواهید بود محتوای مرتبط را برای موتورهای جستجو ارسال کنید، بلکه موتورهای جستجو را در مورد زمینه ای که ویدیوهای شما در آن پست شده اند نیز آگاه می کند.

پخش ویدیو در کانال‌های مختلف: از عناوین مختلف استفاده کنید و آن‌ها را در کانال‌های مختلف از جمله YouTube، Google، Instagram و غیره پست کنید. این به شما کمک می‌کند تا به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنید.

از کلمات کلیدی استفاده کنید: کلمات کلیدی را پیدا کنید که در حال حاضر برای جایگاه شما رتبه بندی می شوند. اطمینان حاصل کنید که این کلمات کلیدی در عنوان ویدیو و توضیحات متا استفاده شده است.

بهینه سازی ویدئو
بهینه سازی ویدئو

5.عملکرد خود را اندازه گیری کنید:

اگر می خواهید مطمئن شوید که ویدیوهای شما کاملاً بهینه هستند، باید اطمینان حاصل کنید که عملکرد فعلی آنها را اندازه گیری می کنید. تا زمانی که این کار را انجام ندهید، چیزی نخواهید داشت که آن را با آن مقایسه کنید تا ببینید آیا بهبودی در عملکرد ویدیوهای شما وجود دارد یا خیر.درک عملکرد کمپین خود بر اساس چند معیار منتخب به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید در کجا عملکرد عالی دارید و حوزه‌هایی که نیاز به بهبود دارند. میانگین بینندگان چقدر برای ویدیوی شما وقت گذاشتند؟ اکثر آنها چه زمانی پیاده شدند؟ چند نفر از آنها از CTA در ویدیوی شما استفاده کردند؟ پاسخ به سوالات بالا و بسیاری سوالات دیگر شما را به استراتژی بهتری می رساند.

6.نوع مناسب محتوای ویدیویی ایجاد کنید:

اگر می خواهید ویدیوهای شما عملکرد خوبی داشته باشند، باید محتوایی ایجاد کنید که با مخاطبان شما طنین انداز شود. می تواند از نظر احساسی قدرتمند باشد یا برای مخاطب آموزش دهد. شما نمی توانید ویدیویی بسازید که در آن بیش از حد خود را تبلیغ کنید، این می تواند برای اکثر مردم جذاب و مورد پسند آنان نباشد. بنابراین باید با وسواس و دقت بیشتری کار کرد.بازدیدکنندگان ویدیوی شما آن را تماشا می‌کنند زیرا هدف خاصی در ذهن دارند. محتوایی که ایجاد می کنید باید مطابق با نیاز آنها باشد. همچنین مطمئن شوید که ویدیوهای طولانی غیر ضروری ایجاد نکنید.

7.بستر مناسب میزبانی ویدیو را انتخاب کنید:

هنگامی که از یک پلت فرم میزبانی ویدیو استفاده می کنید، مزایای زیادی به همراه دارد. کمک شایانی به افزایش دید ویدیوی شما می کند. این به شما کنترل زیادی بر روی ویدیو می دهد، از جمله قرار دادن دکمه های CTA، جاسازی لینک، طرح بندی و غیره.اگر نمی خواهید یک ویدیوی بسیار حرفه ای با استفاده از تجهیزات پیشرفته داشته باشید، می توانید به سایت های میزبانی رایگان مانند YouTube بسنده کنید. اما مطمئناً بر کیفیت و دیده شدن ویدیوی شما تأثیر می گذارد. فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید قبل از انتخاب پلتفرم میزبانی ویدیو با توجه به نیاز خود در نظر بگیرید.

8.رونوشت ها را به ویدیوی خود اضافه کنید:

نمی‌توانیم بیشتر بر اهمیت افزودن رونوشت به ویدیوی شما اصرار کنیم. در اینجا چند مزیت از انجام آن وجود دارد:

 • درک بهتر محتوای ویدیو برای مردم بسیار مفید است.
 • بینندگان می توانند ویدیوهای شما را بدون نگرانی در مورد مزاحمت برای آنهایی که در مجاورت خود هستند تماشا کنند.
 • این به موتورهای جستجو اجازه می دهد تا فایل کامل را بخزند و در نتیجه آن را به درستی فهرست بندی کنند. به عبارت دیگر، گوگل نمی تواند ویدیوی شما را تماشا کند، اما مطمئناً می تواند رونوشت های شما را بخواند.
 • رونوشت‌ها یافتن ویدیوهایی را که بینندگان شما به دنبال آن هستند آسان می‌کند.
 • آنها برای اسکن و جستجوی عبارات کلیدی یا کلماتی که در ویدیو استفاده شده اند مفید هستند.
 • یک تجربه عالی برای بیننده فراهم می کند.
9.صفحه وب خود را در اطراف ویدیو بهینه کنید:

آیا می دانید چرا بسیاری از ویدیوها تأثیری را که از آنها انتظار می رود ایجاد نمی کنند؟ این به این دلیل است که یافتن این ویدیوها بسیار دشوار است. حتی موتورهای جستجو برای خزیدن ویدیوی شما مشکل خواهند داشت، دقیقاً به همین دلیل است که باید روی بهینه سازی صفحه وب خود در اطراف ویدیو کار کنید. مطمئن شوید که کل صفحه وب خود را حول ویدیو طراحی کرده اید.

10.یک ویدیو را در چندین صفحه فرود قرار ندهید

اگر از هر متخصص سئو بپرسید، آنها به شما خواهند گفت که ایجاد چندین صفحه وب برای یک کلمه کلیدی یک فاجعه است. چرا؟ هنگامی که این صفحات برای عبارات جستجوی یکسان ایندکس می شوند، برای رتبه بندی جستجو با یکدیگر رقابت می کنند.همچنین، یک ویدیو را در چندین صفحه در سایت خود قرار ندهید. مطمئن شوید که ویدیویی که در صفحه فرود اضافه می کنید با محتوای موجود در آنجا مرتبط باشد. این اطمینان حاصل می کند که ویدیو و صفحه شما برای کلمات کلیدی مناسبی که هدف قرار داده اید رتبه بندی می شود.

11.یک پلتفرم با بهینه سازی سئوی ویدئو را انتخاب کنید:

هنگام انتخاب یک پلتفرم ویدیویی، مطمئن شوید که ذاتا دارای ویژگی های زیادی است، به خصوص پلتفرم ویدیویی که دارای قابلیت بهینه سازی SEO است. برای سازگاری با سئوی ویدیوی شما باید مفاد مختلفی داشته باشد. این پلتفرم باید خواندن عنوان، متا تگ ها، توضیحات و سایر عناصر سئو را برای خزنده های جستجوی وب آسان کند. ویدیوی شما باید برای تعداد زیادی از عبارات جستجوی نسبی رتبه بندی شود. با انتخاب نوع مناسب پلتفرم بهینه سازی سئوی ویدئو، توسط مخاطبان مناسب پیدا خواهید شد و موتورهای جستجو حتی بیشتر به شما علاقه مند خواهند شد.

بنر سایت جشنواره ایده پلاس برای پاییز

نویسنده : تیم تولید محتوای ایده راهیاب

نظرات (4)

  منصور عبدی

  ۱۴۰۲-۰۸-۰۱ - ۱۰:۲۸

  سلام واقعاً نکات کاربردی را در زمینه سئو نوشتین ممنون

   admin

   ۱۴۰۲-۰۸-۰۴ - ۱۹:۴۲

   سلام خواهش می کنم دوست عزیز

  محمود پیری

  ۱۴۰۲-۰۸-۱۵ - ۱۸:۰۲

  بسیار جالب و منحصر به فرد بود ممنونم

   admin

   ۱۴۰۲-۰۸-۱۶ - ۱۱:۳۴

   ممنون از نگاه زیباتون

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.

گزارش سالانه ایده راهیاب