آژانس تبلیغاتی ایده راهیاب

نکات جامع جلوگیری از DOWN شدن وبسایت

نکات جامع جلوگیری از DOWN شدن وبسایت

علل خرابی وب سایت

خرابی وب سایت یک تجربه ناامید کننده است که ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد، اما گاهی اوقات، اگر بدانید چه اتفاقی در حال رخ دادن است، می توانید آن را برطرف کنید.خرابی وب سایت زمانی رخ می دهد که تمام داده های وب سایت بارگیری نمی شوند و صفحه خالی یا پیام خطایی حاوی کدهایی مانند خطای 404 برای شما باقی می ماند. بدترین زمان زمانی است که برخی از بزرگترین برخوردها رخ می دهد.

شکسته شدن کد (Broken code)

توسعه دهندگان وب کدی را ایجاد و استفاده می کنند تا به وب سایت ها عملکرد و رابط کاربری بدهند. اگر اخیراً تغییراتی در وب سایت خود ایجاد کرده اید، کد شما باید اصلاح شود.حتی اشتباهات تایپی جزئی، شکستن کدها را آسان می کند. هر خط کد در یک وب سایت باید بدون نقص باشد تا به درستی کار کند. در غیر این صورت خراب می شود. اگر بتوانید بخش هایی از خطوط کد را در آنجا ببینید، وب سایت شما کد خراب است.

برای جلوگیری از شکسته شدن کد، از یک محیط مرحله‌بندی استفاده کنید تا تغییرات را قبل از اینکه روی وب‌سایت خود منتشر شوند، آزمایش کنید. شما می توانید هر لینک و عملکردی را امتحان کنید، گویی سایت در محیط استیجینگ زنده است که شبیه وب سایت شما خواهد بود. اگر اخیراً هر گونه تغییر کدی را برای حل مشکل راه اندازی کرده اید، توسعه دهنده شما باید کد مشکل ساز را پیدا کند.

مشکلات پلاگین

افزونه هایی که افزونه نیز نامیده می شوند، عملکرد وب سایت را افزایش می دهند و در عین حال کد بیشتری را اضافه می کنند. این افزونه ها می توانند کارهای ساده ای مانند افزودن تقویم، ارائه فرم تماس یا برقراری ارتباط با یک پلت فرم شبکه اجتماعی را انجام دهند. وردپرس و سایر بلوک های سازنده وب سایت چندین افزونه را ارائه می دهند.در حالی که توسعه دهندگان یا مشاغل معتبر ممکن است برخی از افزونه ها را تولید کرده باشند، برخی دیگر ممکن است داشته باشند. قبل از افزودن هر پلاگین به وب سایت خود، بررسی ها را بخوانید. یک افزونه حتی اگر نظرات مثبتی داشته باشد همچنان ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. حتی اگر به طور مستقل کار می کنند، افزونه ها می توانند با یکدیگر تضاد داشته باشند.

افزونه‌ها همچنین به به‌روزرسانی‌های معمولی نیاز دارند تا با به‌روزرسانی‌های امنیتی یا استانداردهای جدید به روز شوند. اگر به‌روزرسانی به تعویق بیفتد، ممکن است افزونه خراب شود و وب‌سایت شما را آفلاین کند. به روز رسانی گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد مشکل در سایت شود و پشتیبان گیری روزانه و یک محیط آزمایشی می تواند سایت را عملیاتی نگه دارد و از بروز مشکلات جلوگیری کند. اطمینان حاصل کنید که افزونه های قدیمی را از وب سایت خود که دیگر استفاده نمی شوند حذف کنید.اگر نرم افزار اصلی وب سایت خود را به روز می کنید، به یاد داشته باشید که افزونه ها را بررسی کنید. هیچ تضمینی وجود ندارد که همه میزبان‌های وب این به‌روزرسانی‌های افزونه را داشته باشند.

مشکلات به روز رسانی

اگر آن را روی وردپرس یا سیستم مدیریت محتوای دیگری (CMS) اجرا کنید، یکی از به‌روزرسانی‌های مکرر آنها ممکن است روی وب‌سایت شما تأثیر بگذارد. اگر وب سایت شما نیاز به به روز رسانی داشته باشد، مشکل دارد و در برابر حملات مخرب بازتر می شود. هنگام به روز رسانی وب سایت خود، مطمئن شوید که تمام اجزاء را به روز می کنید. اگر برخی از مؤلفه‌ها را به‌روزرسانی کنید، اما برخی دیگر را نه، ممکن است ناسازگار باشند و به درستی کار نکنند.

لطفاً به‌روزرسانی‌های خودکار وب‌سایت خود را روشن کنید تا مطمئن شوید همیشه جاری است.همیشه قبل از هر گونه به روز رسانی از وب سایت خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. با بررسی هر گونه به روز رسانی نرم افزار، مطمئن شوید که وب سایت شما از جدیدترین نسخه CMS شما استفاده می کند.اگر به‌روزرسانی‌هایی در دسترس است، می‌توانید با انتخاب داشبورد > به‌روزرسانی‌ها از منوی کناری، آن‌ها را به صورت دستی در وردپرس بررسی کنید.

خطاهای سرور یا شرکت میزبان

اگر وب سایت شما با وجود هیچ تغییری آفلاین شود، ممکن است سرور یا شرکت میزبان شما مقصر باشد. مگر اینکه وب سایت را روی سرورهای خود میزبانی کنید، شرکت میزبان شما مسئول رفع مشکل است.این امکان وجود دارد که شرکت میزبان شما در حال انجام تعمیرات یا مشکلات سرور میزبان باشد. تماس با آنها برای اطلاع از مشکل، بیشترین کاری است که اکنون می توانید انجام دهید. اگر وب سایت شما از کار افتاده است، احتمالاً سایر وب سایت ها نیز از کار افتاده اند. شرکت های میزبانی متعدد و برنامه های مختلفی برای انتخاب وجود دارد.

بسته به تعداد افرادی که از وب سایت شما بازدید می کنند، می توانید یک طرح را انتخاب کنید. برخی می توانند تعداد زیادی بازدیدکننده را به طور همزمان اداره کنند. اگر ترافیک وب سایت شما در طول سال نوسان داشته باشد، می توانید طرح خود را ارتقا دهید. علاوه بر این، گزینه های میزبانی مختلفی برای انتخاب دارید، مانند موارد زیر:

The website is down
The website is down
  • میزبانی ابری
  • هاست اختصاصی
  • هاست اشتراکی
  • میزبانی سرور خصوصی مجازی
  • هاست وردپرس

از آنجایی که هاست اشتراکی کم هزینه ترین و آسان ترین کارکرد را دارد، اکثر مردم از آنجا شروع می کنند. از آنجایی که هاست اشتراکی محدود است، اکثر وب سایت ها در نهایت از آن پیشی می گیرند. شرکت های میزبان اشتراکی سرورها را با وب سایت های دیگر به اشتراک می گذارند، بنابراین اگر وب سایت های دیگر از بیشتر منابع سرور استفاده کنند، می تواند وب سایت شما را از بین ببرد.

وب سایت های بزرگتر به پهنای باند، فضای ذخیره سازی و حافظه بیشتری برای مدیریت ترافیک و حفظ عملکرد روان نیاز دارند. شما باید برنامه خود را بررسی کنید تا ببینید آیا با رشد سایت شما نیاز به به روز رسانی دارد یا خیر. علاوه بر این، اگر مکرراً از منابع و تخصیص فضای ذخیره‌سازی خود فراتر می‌روید، باید طرح خود را ارتقا دهید، به دنبال میزبان جدیدی باشید یا نوع میزبانی را تغییر دهید.

افزایش شدید ترافیک

حتی اگر ممکن است بخواهید ترافیک وب سایت را افزایش دهید، برای خراب کردن آن به موارد بیشتری نیاز است. به عنوان مثال، در دوشنبه سایبر در سال 2021، وب‌سایت Office Depot برای حدود سه ساعت در دسترس نبود و سایر خرده‌فروشان بزرگ نیز به دلیل افزایش ترافیک آنلاین با مشکلاتی مواجه شدند.وب سایت شما تنها می تواند پهنای باند یا حجم انتقال داده معینی را به طور همزمان مدیریت کند. در صورت افزایش ناگهانی ترافیک وب سایت شما از کار می افتد زیرا پهنای باند کافی برای همه وجود ندارد. اگر در حال معرفی یک محصول جدید، شروع ثبت نام برای یک رویداد یا داشتن یک فروش قابل توجه هستید، پهنای باند کم می تواند منجر به خرابی شود.

طرح هاست شما معمولاً پهنای باند شما را تعیین می کند. یک طرح میزبانی با پهنای باند بیش از اندازه کافی برای دسترسی به وب سایت خود در دوره های اوج انتخاب کنید. معمولاً طرح‌های ارزان‌تر محدودیت‌های پهنای باند کمتری دارند.اگر وب سایت شما مکرراً با افزایش ترافیک پراکنده مانند هنگام فروش یا مناسبت های خاص مواجه می شود، میزبانی ابری را در نظر بگیرید. سازگارتر است و داده های شما در چندین سرور برای متعادل کردن بار با میزبانی ابری توزیع می شود. برخی از شرکت‌های هاستینگ به شما اجازه می‌دهند که به طور موقت پهنای باند خود را افزایش دهید، اگر در حال آماده شدن برای اجرای یک تبلیغ قابل توجه برای مدیریت افزایش مورد انتظار در ترافیک هستید.

اگر وب سایت شما ترافیک ثابتی دریافت می کند، انتخاب دیگر شبکه تحویل محتوا (CDN) است که کپی های وب سایت شما را روی سرورهای بین المللی متعددی نگه می دارد. بازدیدکنندگان می توانند سریعتر به وب سایت شما دسترسی پیدا کنند زیرا از نزدیکترین سرور بارگیری می شود. می توانید با استفاده از CDN بار روی سرورهای اصلی خود را کاهش دهید.

دامنه در حال انقضا

هنگامی که یک دامنه منقضی می شود و شخص دیگری آن را در این مدت ثبت می کند، وب سایت شما ممکن است از کار بیفتد و در خطر از دست دادن نام دامنه باشید. میزبانی وب سایت و میزبانی دامنه متفاوت است. هر وب سایت یک نام دامنه دارد. آدرسی که بازدیدکنندگان برای دسترسی به آن در مرورگر خود تایپ می کنند. برای جلوگیری از انقضای دامنه خود بدون اطلاع شما، آن را طوری تنظیم کنید که به طور خودکار تمدید شود. نیازی نیست به یاد داشته باشید که دامنه خود را به صورت دستی تمدید کنید زیرا تمدید خودکار این کار را برای شما انجام می دهد. پیام مرورگر شما “این سایت نمی تواند دسترسی داشته باشد” به احتمال زیاد به دلیل مشکل دامنه است.

حملات سهل انگارانه

حملات مخرب یا brute-force همچنین می توانند سرورهای شما را بیش از حد بارگذاری کنند و وب سایت شما را خراب کنند. وب سایت ها توسط ربات های بی شماری خزیده می شوند که سعی می کنند با انتخاب سریع ترکیب نام کاربری و رمز عبور، مناطق ورود را به خطر بیاندازند.اگر یکی از برنامه های پیچیده تر brute-force سعی کند در هر ثانیه یک میلیارد رمز عبور را بررسی کند، یک وب سایت از کار می افتد. حملات انکار سرویس توزیع شده (DDoS) گسترده هستند و سرورها را با ترافیک ساختگی بارگذاری می کنند. یک سرویس میزبانی پیدا کنید که محافظت DDoS را ارائه می دهد.بسیاری از افراد برای به دست آوردن اطلاعات شخصی یا آفلاین کردن سایت، سعی می کنند وب سایت ها را هک کنند.

چندین شاخص از یک حمله مخرب در زیر ذکر شده است:

  • متوجه افزایش غیرمنتظره ترافیک وب سایت خود می شوید.
  • افزایش ترافیک بیش از حد انتظار طول می کشد.
  • بیشتر از حد معمول طول می کشد تا وب سایت شما بارگذاری شود.
  • چگونه حملات شوم را خنثی کنیم

یکی از راه‌های محافظت از اطلاعات شما استفاده از یک سرویس میزبانی مطمئن و ایمن با کنترل‌های امنیتی قوی است. برخی از نمونه‌ها عبارتند از فایروال‌ها، احراز هویت دو مرحله‌ای، نظارت مستمر امنیتی، افزایش دفاع DDoS، شناسایی ویروس و ریشه‌کنی و سخت‌سازی سرور.علاوه بر این، باید به طور مرتب رمز عبور حساب کاربری خود را به روز کنید. از آنجایی که وب سایت های قدیمی بیشتر مستعد حملات هستند، وب سایت خود را به روز نگه دارید. برای امنیت بیشتر، تعداد تلاش های مدیر وب برای ورود به سیستم را محدود کنید.

لیست سیاه گوگل

سیاست گوگل نیز ممکن است عاملی در شکست وب سایت شما باشد. گوگل به طور منظم هزاران وب سایت مشکوک را ایزوله می کند و به لیست سیاه خود اضافه می کند و باعث از کار افتادن و خرابی وب سایت می شود. اگر گوگل معتقد است از وب سایت شما برای انتشار بدافزار استفاده می شود، ممکن است آن را در لیست سیاه قرار دهد.

صفحات در معرض خطر در وب سایت شما می توانند به طور خودکار بدافزار را دانلود کنند و به گوگل هشدار دهند که وب سایت شما ممکن است هدف یک کمپین بدافزار در مقیاس بزرگ باشد. در نتیجه، چنین وب سایت هایی توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو، ارائه دهندگان آنتی ویروس و کاربران اینترنت به عنوان ناامن علامت گذاری می شوند و آنها را از بازدید باز می دارد. بهترین اقدام در این شرایط این است که تنظیمات لازم را با بخش فناوری اطلاعات و توسعه دهنده خود در میان بگذارید.

خرابی یک ارائه دهنده ابر

احتمال دیگر این است که وب سایت شما از کار افتاده است زیرا ارائه دهنده خدمات ابری شما در دسترس نبوده است. علیرغم اینکه این اشتباه چقدر آزاردهنده است، هیچ کاری نمی توانید برای رفع آن انجام دهید. این مشکل ممکن است توسط عوامل متعددی از جمله تعمیر و نگهداری یا تغییراتی در نحوه ارائه خدمات خود ایجاد شود.صرف نظر از مشکل، به طور کلی ایده خوبی است که با شرکت میزبانی وب خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که خطا تقصیر آنهاست. آنها باید بتوانند در هر مشکلی به شما کمک کنند، به خصوص اگر مربوط به میزبانی باشد.

خطای انسانی

بهینه سازی وبسایت
بهینه سازی وبسایت

با توجه به اینکه “اشتباه کردن یک امر انسانی است”، ممکن است بخواهید دفعه بعد که وب سایت شما در دسترس نیست، خطاهای داخلی را بررسی کنید. انسان ها به طور کلی عالی هستند، اما از خطا در امان نیستند.عملکرد وب سایت شما مستقیماً تحت تأثیر خطاهای انسانی روی سرور است، خواه این اشتباهات ناشی از بی دقتی، ناآگاهی، بی تجربگی یا اشتباهات صرفاً غیرعمدی باشد. ما به شما توصیه می کنیم که به سیاست خود با دقت برخورد کنید!

با مستندسازی تمام فرآیندها، بهترین کار این است که تعمیر و نگهداری و الزامات تا حد امکان سیستماتیک باشد. به عبارت دیگر، زمانی که افراد کمتری درگیر آن باشند، خطاها کاهش می یابد. در نتیجه، می‌توانید از اتوماسیون و یکپارچه‌سازی نرم‌افزار نیز بهره ببرید، برای یادگیری ماشین پول خرج کنید و از واقعیت افزوده استفاده کنید.

راه های جلوگیری از خرابی وب سایت

حفظ امنیت و نگهداری وب‌سایت مشتری

به‌روزرسانی‌های معمول بخشی از برنامه‌های تعمیر و نگهداری است که به مشتریان پس از دریافت وب‌سایت‌هایشان ارائه می‌دهید. وب‌سایت‌های قدیمی معمولاً برای مدیریت جهش ناگهانی ترافیک به کمک نیاز دارند. هر گونه به روز رسانی نرم افزاری فقط باید در زمان های مناسب انجام شود، هرگز در تعطیلات مهم یا دوره های پر ترافیک. زمانی که به‌روزرسانی‌ها در دسترس قرار می‌گیرند، خودکار یا زمان‌بندی را انتخاب کنید.

افزونه هایی را که استفاده می کنید بررسی کنید

لطفاً قبل از استفاده از محصولات آنها در وب سایت خود یا وب سایت مشتری، در مورد توسعه دهندگان تحقیق کنید. هرگونه تضاد احتمالی بین ویژگی‌های وب‌سایت و هر افزونه دیگری که ممکن است قبلاً وجود داشته باشد را بررسی کنید. استفاده از افزونه های ایجاد شده توسط توسعه دهندگان و مشاغل معتبر ایده خوبی است. آنها همچنین به‌روزرسانی‌های مکرر را برای بهبود افزونه و پاسخ سریع به مشکلات ارسال می‌کنند.

پیگیری عملکرد سایت

مراقب نرم افزاری باشید که وب سایت ها را برای مشتریان شما اجرا می کند. نسخه‌های قدیمی‌تر بیشتر مستعد نقص‌ها و اشکالات امنیتی هستند که می‌تواند باعث خرابی وب‌سایت‌ها شود. از ابزارهای تست مناسب برای بررسی عملکرد منظم وب سایت در زیر ترافیک سنگین استفاده کنید. به لطف این، می توانید به مشتریان خود در مورد افزایش ظرفیت سرور مشاوره دهید.

مشتریان خود را تشویق کنید تا از وب سایت های خود نسخه پشتیبان تهیه کنند

علیرغم تمام تلاش شما برای جلوگیری از آنها، خرابی وب بخشی اجتناب ناپذیر از استفاده از اینترنت است. تنها راه برای کاهش این آسیب و اطمینان از اینکه مشتریان شما می توانند محتوای از دست رفته را بازیابی کنند، تهیه نسخه پشتیبان به طور منظم است.

بنر سایت جشنواره ایده پلاس برای پاییز

نویسنده : تیم تولید محتوای ایده راهیاب

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.

گزارش سالانه ایده راهیاب