آژانس تبلیغاتی ایده راهیاب

ویژگی های مهم طراحی لوگو حرفه ایی

ویژگی های مهم طراحی لوگو حرفه ایی

طراحی لوگو

لوگوی برند شما لزوماً اولین چیزی نیست که مردم در مورد برند شما به آن توجه می کنند، اما قطعاً بخشی جدایی ناپذیر از هویت برند شما است، چیزی که می تواند بر درک مشتریان از شرکت شما تأثیر بگذارد.یک لوگوی برند خوب به عنوان پایه و اساس شرکت شما عمل می کند و به مشتریان کمک می کند تا بفهمند شما چه کاری انجام می دهید، چه کسی هستید و چه ارزش هایی دارید.

ما اینجا هستیم تا در این مقاله، تمام اصول طراحی لوگو و نیاز کسب و کارها در پایداری  و ماندگاری برند را برای شما همراهان گرامی گردهم آورده ایم. تا انتهای این مقاله با ما باشید.

نحوه ایجاد لوگوی برند

لوگو نمادی است که با تصویر، متن، شکل یا ترکیبی از این عناصر نشان داده می شود. هنگامی که یک لوگوی تجاری به درستی طراحی شود، آنچه یک شرکت انجام می دهد، ارزش های اصلی، ایده آل ها و ماموریت آن را نشان می دهد.انواع مختلفی از لوگوها وجود دارد: نشان‌ها، علائم تصویری، لوگوتایپ‌ها، علائم حروف، آرم‌های انتزاعی، و آرم‌های ترکیبی.

هدف از لوگو چیست؟

لوگو فقط نمادی نیست که در وب سایت، رسانه های اجتماعی و موارد بازاریابی خود قرار می دهید بلکه اهداف مختلفی را دنبال می کند، مانند:

کمک به شما برای تعریف هویت برندتان. یک لوگوی خوب می تواند به مشتریان در تعیین صنعت شما، محصولات/خدماتی که ارائه می دهید، مخاطبان هدف یا ارزش های برند کمک کند.

باعث می شود که شما متمایز شوید. این واقعیت که می‌توانید از لوگوی برندتان برای متمایز کردن خود از رقبا استفاده کنید، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که چرا باید زمان زیادی را صرف ایجاد یک علامت یا نشان منحصربه‌فرد کنید که به شما کمک می‌کند صبور باشید و به نتیجه کار بیندیشید.

ایجاد شناخت برند یک لوگوی خلاقانه و خوش ساخت می‌تواند یک تداعی بصری قوی ایجاد کند، به این معنی که می‌توانید در بلندمدت یک برند معتبر بسازید. ادغام لوگوی خود در محصولات و کالاهای خود نه تنها شناخت برند را تقویت می کند، بلکه اقلام روزمره را به سفیران برند قانع کننده تبدیل می کند و حضور برند شما را در زندگی روزمره مشتریان شما تقویت می کند.

عناصر یک لوگو چیست؟

طراحی لوگوی شرکت لزوماً نباید شامل همه این عناصر باشد. می تواند حداقل از یک عنصر یا ترکیبی از حداقل دو عنصر تشکیل شده باشد.در اینجا سه عنصر اصلی یک لوگو وجود دارد:

1. تایپوگرافی

چند نمونه از برندهای معروفی که از تایپوگرافی در لوگوی خلاقانه خود استفاده می کنند، دیزنی، گوگل، لینکدین، کوکاکولا یا نتفلیکس هستند.برخی از شرکت ها به دنبال نام تجاری کامل در لوگو هستند، که اگر نام به اندازه کافی کوتاه باشد، مانند مثال های بالا، عالی عمل می کند. شما همچنین می توانید از مخفف نام کسب و کار خود (مانند ناسا) یا فقط حرف اول استفاده کنید، در صورتی که نام شرکت فقط یک کلمه داشته باشد.

2. تصویرسازی

تصویر می تواند هر چیزی باشد، از یک نماد گرفته تا یک شکل، یک نماد، یک عنصر هندسی انتزاعی یا یک تصویر پیچیده.اگر در نهایت از چیز پیچیده‌تری استفاده می‌کنید، ضروری است مطمئن شوید که لوگوی شما حتی پس از تغییر اندازه آن برای قرار دادن مکان‌های کوچک‌تر واضح به نظر می‌رسد.

3. رنگ

به جرات می توان گفت که رنگ نقش مهمی در طراحی لوگوی شرکت ایفا می کند.انتخاب بهترین رنگ‌ها برای لوگوی برندتان فراتر از رنگ‌هایی است که بهتر به نظر می‌رسند یا شما شخصاً دوست دارید. این یک تصمیم استراتژیک است که به مردم می گوید چگونه شما را درک خواهند کرد.معمولاً یک پالت رنگ لوگو از حداکثر سه رنگ ساخته می‌شود که با دقت انتخاب می‌شوند تا پیام مناسب ارسال شود.

5 ویژگی یک لوگو 

لوگو ابزاری استراتژیک است که به شرکت شما هویت می بخشد. برای اطمینان از این اتفاق، لوگوی کسب و کار شما باید چند ویژگی مهم را بررسی کند که به شما کمک می کند از رقبا متمایز شوید.

بله، زیبا به نظر رسیدن مهم است، اما مهم‌تر این است که لوگو در بلندمدت قابل اجرا باشد.

ویژگی های یک لوگو همچنین به این سوال پاسخ می دهد که چه چیزی یک لوگوی خوب را می سازد.اکثر لوگوهای معروف با این پنج ویژگی تعریف می شوند.

1. خاطره انگیز

بسیاری از لوگوهای برندها از اولین باری که آنها را می بینید به یاد ماندنی نیستند، اما این قطعاً چیزی است که باید به دنبال آن باشید.وقتی مردم به راحتی می توانند ظاهر لوگو و نام برند شما را به خاطر بیاورند، احتمال بیشتری دارد که با شما ارتباط برقرار کنند.داستان برند شما باید به شما در صحت لوگو کمک کند، زیرا علاوه بر خاطره انگیز بودن، باید منحصر به فرد نیز باشد. چیزهایی را که برند شما را از رقبا متمایز می کند تعریف کنید و سعی کنید چیزی را ارائه دهید که شرکت شما را متمایز کند و در عین حال هویت بصری قدرتمندی ایجاد کند.

2. مناسب با کارتان باشد

تمام هدف از طراحی یک لوگوی خلاقانه داشتن عنصری است که به شما کمک می کند هویت برند قوی بسازید، بنابراین لوگوی تجاری باید با مخاطبان و صنعت شما مرتبط باشد.از رنگ‌های لوگو گرفته تا فونت، هر تصمیمی بر نحوه درک مردم از برند شما هنگام نگاه کردن به لوگو تأثیر می‌گذارد.قبل از شروع فرآیند طراحی لوگوی برند خود، به طور کامل در مورد مخاطبان و صنعت خود تحقیق کنید و فرآیند خلاقانه خود را با توجه به احساساتی که می خواهید ایجاد کنید، هدایت کنید.

3. ساده

اگر به آن فکر کنید، بسیاری از مشهورترین لوگوهای جهان به طرز شگفت آوری ساده هستند. نایک احتمالاً بهترین نمونه در اینجاست.دلیل اینکه طراحی لوگوی ساده کار می کند این است که بیشتر مصرف کنندگان به طور خلاصه روی لوگوها تمرکز می کنند و بنابراین یک طرح ساده شانس بیشتری برای درک شدن دارد.ترفند اینجا پیدا کردن و استفاده از نماد یا لوگوی کلمه است که می تواند شخصیت و ارزش های برند شما را منتقل کند. به روش هایی فکر کنید که لوگوی خلاقانه خود را به گونه ای طراحی کنید که مختصر و به راحتی قابل خواندن باشد.

4. بی زمان

بلند مدت فکر کنید هنگامی که لوگوی خود را می سازید، از خود بپرسید که آیا سال ها بعد کار خواهد کرد یا خیر. نکته کلیدی این است که لوگوی خود را بسازید که در طول سال ها تازه و مرتبط باقی بماند.اگرچه بسیاری از برندهای محبوب در طول عمر خود لوگوی خود را تغییر داده اند یا فرآیند تغییر نام تجاری را طی کرده اند، شما نمی خواهید این کار را اغلب انجام دهید. تغییراتی که اغلب اتفاق می افتد می تواند بر درک و درک مصرف کنندگان از برند شما تأثیر بگذارد.

بهترین کار این است که از روند طراحی لوگو کناره گیری کنید، درهم و برهمی را حذف کنید و فقط عناصری را که بیانگر ایده ها و ارزش های اصلی برند شما هستند حفظ کنید. هدف بهترین طراحی لوگو این نیست که برای یک فصل محبوبیت داشته باشد، بلکه برای چندین سال آینده.

5. مقیاس پذیر

لوگوی برند می‌تواند در موقعیت‌های مختلفی مانند وب‌سایت، تصاویر رسانه‌های اجتماعی، ارائه‌ها، بسته‌بندی، کالاها یا موارد بازاریابی چاپی استفاده شود.با این اوصاف، بهترین طراحی لوگو باید بدون توجه به رسانه، پلتفرم یا دستگاهی که در آن استفاده می شود، کیفیت خود را حفظ کند.چه لوگوی خلاقانه خود را روی یک بیلبورد قرار دهید یا اندازه آن را طوری تغییر دهید که روی یک فنجان کوچک قرار گیرد، مهم نیست که چه چیزی خوانا به نظر برسد. برای ایجاد یک لوگوی برند واکنش‌گرا، همانطور که قبلا دیده‌ایم، در درجه اول روی سادگی آن تمرکز کنید. در این صورت، کمتر، بیشتر است.

چرا لوگوها در تبلیغات مهم هستند؟

از آنجایی که لوگوها بخش مهمی از هویت یک برند هستند، از آنها در تبلیغات نیز استفاده می شود.شما احتمالاً انواع تبلیغات را دیده اید، چه آنلاین و چه در تلویزیون، که در آن لوگوی شرکت در سراسر آگهی یا در انتهای آن ظاهر می شود. و چند دلیل وجود دارد که چرا این اتفاق می افتد.

1. هویت شما را فاش می کند

فرض کنید مخاطبان شما در حال تماشای یکی از تبلیغات شما برای اولین بار به صورت آنلاین یا تلویزیون هستند. در تبلیغ، در مورد محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید صحبت می‌کنید و آن را با نشان دادن نشان می‌دهید.در آن لحظه، مصرف کننده قادر خواهد بود محصول/خدمت تبلیغ شده را به شرکت شما متصل کند.حتی اگر یک کمپین آگاهی از برند اجرا کنید و طراحی لوگوی شرکت شما در انتهای آگهی قابل مشاهده باشد، باز هم همان هدف را دنبال می کند. این به مصرف کننده کمک می کند نقاط بین مشکلی که به آن اشاره کردید و نحوه مشارکت شرکت شما در کمک به مردم در حل آن را به هم متصل کند.

بنابراین اگر قصد دارید دامنه دسترسی خود را گسترش دهید، چاپ لوگوی کسب و کارتان هنگام انجام تبلیغات ضروری است. به هر حال، اگر لوگوی برندی وجود نداشته باشد، مشتریان بالقوه چگونه می‌توانند بفهمند که کدام برند در حال تبلیغ است؟

2. مصرف کنندگان را تشویق می کند تا شما را بشناسند

نیازی به گفتن نیست که استفاده از یک لوگوی خلاقانه در همه تبلیغات شما باعث افزایش در معرض دید برند و افزایش شناخت آن در صنعت می شود.علاوه بر این، اگر طراحی لوگوی جذابی داشته باشید و آن را با یک تبلیغ دعوت کننده همراه کنید، مطمئناً کنجکاوی مخاطبان خود را تحریک خواهید کرد. مردم عاشق کشف و آزمایش برندهای جدید هستند، بنابراین خودتان را در آنجا قرار دهید و اجازه دهید دنیا متوجه شما شود.

3. اعتماد به برند ایجاد می کند

گنجاندن لوگو در تبلیغات به افزایش اعتماد به برند کمک می کند. و هرچه افراد بیشتری تبلیغات شما را در کنار لوگوی شما ببینند، سریعتر به برند شما عادت خواهند کرد.ثبات بسیار مهم است زیرا می خواهید مخاطبان با لوگوی شما آشنا شوند.وقتی مردم به تبلیغات نگاه می کنند، به لوگو نیز نگاه می کنند، به خصوص اگر نتوانند فوراً نام شرکت را تشخیص دهند.

4. ثبات برند را حفظ می کند

یکی از مزایای استفاده از لوگوی کسب و کار شما در کمپین های تبلیغاتی، ارسال پیامی ثابت در تمام کانال های شما – آنلاین و آفلاین است.گاهی اوقات ممکن است وقت کافی برای ایجاد یک کمپین تبلیغاتی دقیق نداشته باشید. کاری که می توانید انجام دهید این است که یک تبلیغ تنها با چند عنصر ایجاد کنید: متن، پس زمینه رنگارنگ، تصویر جذاب و لوگوی برند خود.شما همچنین می توانید از لوگوی خود در تبلیغات استفاده کنید تا به چیزی خلاقانه دست پیدا کنید، بنابراین یک لوگوی همه کاره می تواند اهداف مختلفی داشته باشد.

5. شما را از رقبا متمایز می کند

لوگو مانند اثر انگشت است – منحصر به فرد و ریشه در هویت یک شرکت دارد. در حالی که نمادهای خاصی با صنایع خاصی مرتبط هستند، شما می توانید لوگوی خود را ایجاد کنید که متفاوت باشد و باعث شود مردم توجه بیشتری به شما نشان دهند.یک لوگوی خوب نشان می دهد که شما چه کسی هستید، ارزش های شما و چه چیز جدیدی به صنعت می آورید.

چگونه یک لوگوی برند ایجاد می کنید؟

مردم اول می بینند و بعد می خوانند. اگر آنها چیز جالبی نبینند، برای کشف بیشتر نمی مانند، بنابراین نکته کلیدی طراحی لوگوی برندی است که عمومی نباشد و به راحتی فراموش نشود.ایجاد لوگوی کسب و کار فرآیندی است که نیازمند زمان و درک کامل از ارزش های شرکت شما و جایی است که می خواهید سال ها بعد در آن باشید. روندهای لوگو بخشی از معادله نیستند.هویت بصری برای برند شما کاملا ضروری است، و همچنین لوگوی شما نیز ضروری است. بیایید ببینیم مراحل ایجاد لوگوی برند چیست.

1. هویت برند خود را تعریف کنید

ما قبلاً ثابت کرده‌ایم که لوگو بخشی از هویت یک برند است، به همین دلیل است که نمی‌توانید یکی را بدون دیگری داشته باشید.برای تعریف هویت برند خود و شروع این فرآیند می توانید به چند سوال پاسخ دهید:

داستان شرکت شما چیست؟

چه ارزش ها و باورهایی برای شما مهم است؟

دلیل انجام کاری که می کنید چیست؟

چه چیزی شما را از رقبا متمایز می کند؟

مخاطبان شما چه کسانی هستند؟

رقبای برتر شما چه کسانی هستند؟

چگونه شخصیت برند خود را توصیف می کنید؟

دوست دارید مخاطبان هدف خود را چگونه درک کنند؟

شما می توانید این تمرین را انجام دهید و با افراد دیگر تیم خود به سوالات پاسخ دهید، بنابراین شانس بیشتری برای دستیابی به بهترین نتایج خواهید داشت.پس از تکمیل این مرحله، هدف باید داشتن یک دید کلی از برند خود و استفاده از آن برای هدایت اقدامات بعدی باشد.

2. تحقیقات خود را برای یافتن الهام از لوگو انجام دهید

این ممکن است کمی طول بکشد زیرا جستجو برای الهام گرفتن از لوگو دارای دو بخش است: مطالعه رقبا و جمع‌آوری ایده‌هایی در مورد اینکه می‌خواهید لوگوی کسب و کارتان چگونه به نظر برسد.ابتدا نگاهی به رقبای خود بیندازید و ببینید که لوگوی آنها چگونه است. شما باید این کار را انجام دهید زیرا می خواهید از ارائه ایده ای مشابه با رقیب خود جلوگیری کنید.

سپس، می توانید در مورد استفاده از رنگ، تایپوگرافی و تصاویر در لوگوهای محبوب بخوانید. این به شما ایده ای از بهترین مسیر را می دهد، حتی اگر ترجیحات شخصی شما متفاوت باشد.در مرحله بعد، نگاهی به صنعت خود به عنوان یک کل بیندازید تا ببینید که رویه های استاندارد مورد استفاده شرکت ها چیست.

3. نوع لوگوی مورد نظر خود را انتخاب کنید

قبل از اینکه حتی به طراحی لوگوی خود فکر کنید، باید نوع لوگویی را که می خواهید ایجاد کنید، مشخص کنید.

هفت نوع لوگو وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید:

نشان ها آنها دارای متن، نماد یا تصاویر درون یک شکل هندسی هستند و می توانند توسط مشاغلی که می خواهند احساس ثبات، شاید حتی متانت و حرفه ای بودن را منتقل کنند، استفاده کنند.

علائم تصویری این نوع از لوگوها از تصاویری استفاده می کنند که به معنای نمادین کاهش یافته است، بنابراین برای کسب و کارهای معتبر و اگر هدف شما ایجاد یک طراحی لوگوی ساده است، ایده آل هستند. اپل یا توییتر چند نمونه خوب از لوگوهای معروف هستند.

لوگوتایپ ها آنها کاملاً از نام شرکت تشکیل شده اند، خواه یک کلمه یا چند کلمه باشد، بنابراین تمرکز روی رنگ های لوگو و تایپوگرافی است. کوکاکولا و گوگل دو نمونه معروف هستند.

حروف. این نوع لوگوها مخفف نام یک برند هستند. اگر نام شرکت شما دارای چندین کلمه باشد و همچنان می خواهید از تایپوگرافی برای طراحی لوگو خود استفاده کنید، گزینه خوبی است. ناسا یا HBO چند نمونه هستند.

لوگوهای انتزاعی آنها نمایشی بصری از احساسی هستند که می خواهید برندتان منتقل کند. نایک و پپسی نمونه های خوبی از برندهایی هستند که از انتزاع به شیوه درستی استفاده کرده اند.

لوگوهای ترکیبی آنها دقیقاً همانطور که از نامشان پیداست هستند: ترکیبی بین دو نوع لوگو، بنابراین می توانید نماد و تایپوگرافی داشته باشید. دوو و برگر کینگ دو نمونه عالی هستند.

همانطور که می بینید، چندین دسته وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید، و این یک تصمیم مهم است. تا زمانی که در مورد نوع لوگو تصمیم نگیرید، نمی توانید به مراحل بعدی که به عناصر لوگو اشاره دارد بروید.

4.یک سبک برای لوگو انتخاب کنید

نوع لوگویی که در مرحله قبل انتخاب کردید به احتمال زیاد سبک را نیز مشخص خواهد کرد.به عنوان مثال، یک آرم نماد تقریباً همیشه کلاسیک است، بنابراین این سبکی است که می‌توانید به آن بروید.لوگوهای علامت تصویری قطعاً حسی مینیمالیستی دارند، اما می توانند مدرن به نظر برسند.

لوگوتایپ ها بسته به فونت لوگوی مورد نظر می توانند سبک های مختلفی داشته باشند. این می تواند هر چیزی باشد، از قدیمی/رترو گرفته تا دست ساز یا کلاسیک.

حروف می تواند مدرن یا مینیمالیستی باشد، در حالی که یک لوگوی انتزاعی به یک ظاهر مدرن اشاره می کند.لوگوهای ترکیبی به سختی می توانند مینیمالیستی باشند، اما می توانید آنها را مدرن، قدیمی یا دست ساز جلوه دهید.

به طور خلاصه، چندین سبک وجود دارد که می‌توانید برای لوگوی خود انتخاب کنید، و این تصمیم بیشتر تحت تأثیر نوع لوگوی و صنعت شما خواهد بود. برای طراحی لوگو می توانید با کارشناسان طراحی گرافیک آژانس تبلیغاتی ایده راهیاب تماس حاصل نمایید تا شما در مسیر درست برای انتخاب لوگوی مناسب با کسب و کارتان قرار داده و مشاوره دهند.

نویسنده : تیم تولید محتوای ایده راهیاب

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.

گزارش سالانه ایده راهیاب