آژانس تبلیغاتی ایده راهیاب

10 نکته کاربردی |طراحی کاتالوگ و بروشور|

10 نکته کاربردی |طراحی کاتالوگ و بروشور|

کاتالوگ و بروشور

کاتالوگ و بروشور تفاوت‌هایی در طراحی و جزئیات با هم دارند که برای درک این تفاوت‌‌ها به سراغ تعریف این موارد می‌رویم. ابتدا کاتالوگ بررسی کرده و با کاربرد آن آشنا می‌شویم، سپس درباره ویژگی‌های بروشور صحبت خواهیم کرد. کاتالوگ کتابچه یا دفترچه‌ای است که در جهت معرفی محصولات و خدمات طراحی می‌شوند. اولین کاتالوگ‌ها در قرن بیستم در ونیز چاپ شدند.کاتالوگ را می‌توانیم در مکان‌های مختلفی مانند فروشگاه، مکان‌های آموزشی، کتابخانه‌ها و … ببینیم و جزئیات مورد نیاز را مشاهده کنیم. بروشور شبیه به کاتالوگ است، اما یک تفاوتی اساسی دارد. با وجود اینکه در بروشور هم ما جزئیات محصول را مشاهده می‌کنیم، اما این جزئیات درباره نحوه استفاده از محصولات بعد از خرید می باشد.

اصول طراحی خلاقانه

در بیشتر مراکز آموزشی، تبلیغاتی و فروشگاه‌ها ما با انواع کاتالوگ و بروشور مواجه می‌شویم و کاربرد زیادی دارند. نکته قابل توجه این است که طراحی کاتالوگ و بروشور خلاقانه باعث تأثیرگذاری بیشتر آن‌ها می‌شود. حال که در بخش قبلی با تعریف این دو مبحث آشنا شدیم، بهتر است کمی درباره اصول طراحی خلاقانه آن‌ها صحبت کنیم. زمانی که قصد داریم یک کاتالوگ یا بروشور حرفه‌ای طراحی کنیم، باید با استاندارهای این کار آشنا باشیم. در زمان طراحی کاتالوگ ابتدا باید بدانیم چه ابعادی می‌خواهیم و طبق آن ابعاد تصمیم می‌گیریم چگونه صفحه چینی و صفحه‌آرایی کنیم و چه نوع چاپی داشته باشد. همچنین توجه داشته باشیم که کاتالوگ مورد نیاز ما تک محصولی است یا چند محصول در آن توضیح داده می‌شود. کاتالوگ تک محصولی فقط روی یک محصول متمرکز است و در کاتالوگ چند محصولی شاهد معرفی چندین محصول یا خدمات هستیم که هر کدام کارایی مختلف دارند.

10 نکته طلایی برای طراحی

در مورد طراحی کاتالوگ و بروشور باید توجه داشته باشیم که در چه سایزی طراحی می‌شوند. به صورت کلی در طراحی اصولی هر دو مورد باید به این نکات مهم توجه کنیم:

1.در ذهن کاربر بماند

در روند طراحی کاتالوگ و بروشور خود همیشه مخاطب را در ذهن داشته باشید. سعی کنید کاتالوگ را از دید یک خواننده ببینید. سلیقه، ترجیحات و مشخصات مشتریان را همیشه در ذهن داشته باشید. سن و سال، سطح تحصیلات یا حتی محل زندگی و فرهنگی که اغلب مشتریان شما تابع آن هستند. تمامی این موارد از نکته های طلایی طراحی کاتالوگ هستند تا کاتالوگ شما در ذهن آنها به یاد بماند.

2.طراحی هدفمند

در طراحی کاتالوگ و بروشورها به یاد هدف آنها باشید تا بتوانید از نوشتن های بیهوده پرهیز کنید و از فضای موجود بهترین استفاده را بکنید. اگر در همان قدم اول انتخاب کنید که هدف از طراحی کاتالوگ افزایش آگاهی از برند با کاتالوگ است یا معرفی یک یا چند محصول خاص، میتوانید در ادامه مسیر جزئیات را با دقت و استراتژی بهتری تعیین کنید.

3.جلد کاتالوگ و بروشور

وقتی کاتالوگ و بروشورهای شما چاپ و توزیع میشوند، اولین چیزی که خواننده از آن ها میبیند جلد آنها است. اگر جلد کاتالوگ به اندازه کافی جذاب نباشد خواننده شاید حتی یک صفحه از آن را هم مطالعه نکند و به همین راحتی یک مشتری از دست میدهید. نکته طلایی بعدی برای طراحی کاتالوگ توجه به اهمیت جلد است. پس سعی کنید در انتخاب جلد کاتالوگ و بروشورتان دقت بیشتری داشته باشید.

4.استفاده از فونت ها مناسب

استفاده از فونت های مختلف که حتی ربطی به یکدیگر ندارند نیز نه تنها برای خواننده جذاب نیست، بلکه خواننده را آزار و کاتالوگ را غیرحرفه ای جلوه میدهد. اگر فکر میکنید به کار بردن یک فونت مجزا برای هر صفحه فکر خوبی است، اشتباه میکنید! پیشنهاد میشود که حداکثر سه فونت را برای طراحی کاتالوگ انتخاب کنیدو دقت کنید که این سه فونت به یکدیگر نزدیک و مرتبط باشند و هرکدام با برای یک بخش خاص از کاتالوگ استفاده کنید.

5.انتخاب کاغذ مناسب

اگر جنس کاغذ کاتالوگ شما بد باشد، چشم های خواننده را آزار میدهد و او را از ادامه خواندن کاتالوگ منصرف میکند. در کنار جنس کاغذ، به ابعاد کاغذ نیز توجه کنید. اگر ابعادی را انتخاب کنید که بیش از حد کوچک باشد، فضای کافی برای نوشتن تمام موارد نخواهید داشت. اینجا فرصت خوبی است که پیشنهاد دهم محتوای کاتالوگ خود را از قبل انتخاب کنید تا در ادامه بتوانید بهترین کاغذ یا نوع کاتالوگ را برای چاپ انتخاب کنید.

6.چیدمان منظم

شاید بتوان چیدمان را جزو مهمترین نکته های طلایی طراحی کاتالوگ در نظر گرفت. شما باید بهترین عکس ها، بهترین نوشته با بهترین فونت را انتخاب کنید تمام و به درستی در کنار هم قرار دهید، تا اینکه تاثیر مثبتی بر روی مشتریان شما بگذارد.به همین دلیل است که میگوییم پیش از طراحی، محتوای کاتالوگ را جمع آوری کنید و برای نحوه چیدمان آن ها در صفحات کاتالوگ دقت بیشتری داشته باشید.

7.منحصر به فرد باشید

طراحی کاتالوگ و بروشور را بر اساس حوزه کاری خودتان انتخاب کنید. از گرافیست هایی کمک بگیرید که با کسب و کار شما آشنا هستند و میتوانند پیشنهادهای خلاقانه به شما بدهند. در صفحات کاتالوگ از عکس های کپی شده دیگران استفاده نکنید و عکس های صنعتی شخصی خودتان را در آن قرار دهید.

8.محصولات پرفروش

نکته طلایی بعدی در طراحی کاتالوگ این است که بخش های بیشتری از کاتالوگ را به معرفی محصولات پرفروش خود اختصاص دهید. تجربه ثابت کرده است که افراد علاقه بیشتری به محصولات ثابت شده نشان میدهند. اگر به مردم نشان دهید که کدام محصولات و خدمات شما در بین مشتریان محبوب تر هستند، توجه آن ها را جلب خواهید کرد. پس فراموش نکنید که در کنار معرفی محصولات جدید خود، محصولات پرفروش قدیمی را نیز به میدان وارد کنید.

9.کاتالوگ و روشورها باید مختصر و مفید باشند

کاتالوگ ها و بروشورها ، کتاب داستان نیستند پس در تعداد صفحات زیاده روی نکنید. اگر محصولات زیادی دارید، موارد را برای معرفی از بین آن ها انتخاب کنید. کاتالوگ های خیلی طولانی حوصله خواننده را سر میبرند. ممکن است خیلی از خوانندگان اصلا صفحات انتهایی کاتالوگ شما را نگاه هم نکنند! در نتیجه شما وقت و هزینه خود را برای چند صفحه هدر داده اید و محصولاتی که در آن صفحات معرفی شده اند نیز هرگز مشتریان را جذب نخواهند کرد.

10.وجود راه های ارتباطی

مهمترین نکته های طلایی طراحی کاتالوگ و بروشور نوشتن شماره تلفن، وبسایت، آدرس و روش های خرید محصول است! افراد را به برقراری ارتباط تشویق کنید و راه را به آن ها نشان دهید. حتی میتوانید از QR کد برای راهنمایی آن ها به وبسایت خود استفاده کنید. درضمن دقت کنید که این شماره و آدرس ها را در محلی از کاتالوگ قرار دهید که به راحتی قابل دیدن باشند.

سخن پایانی

هدف از طراحی و چاپ کاتالوگ و بروشور این است که در مورد محصول و خدمات خود به مشتری آگاهی بدهند و به افزایش درآمد و فروش خود کمک کنند. حال اگر طراحی این ابزارهای تبلیغاتی خلاقانه نباشد، نمی‌تواند در جهت این اهداف مفید باشد و به جذب مخاطب نیز کمک نخواهد کرد. بنابراین در طراحی کاتالوگ و بروشور باید تلاش کنید تا علاوه بر پیروی از اصول و قواعد این کار، از خلاقیت نیز کمک بگیرید تا نتیجه خوبی به دست آورید و از رقبای خود عقب نمانید.

 

 

نویسنده : تیم تولید محتوای ایده راهیاب

نظرات (2)

  نیلو عظیمی

  ۱۴۰۲-۱۲-۱۵ - ۱۱:۲۴

  بسیار عالی موفق باشین دوستان

   امیر احسان درویشی

   ۱۴۰۳-۰۳-۲۸ - ۱۲:۵۳

   ممنون از لطفتون

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.

گزارش سالانه ایده راهیاب